Reklama

envicon 2023 ad1a

Prezydent Suwałk: przyszłoroczny budżet optymalny, prospołeczny i prorozwojowy

Prezydent Suwałk: przyszłoroczny budżet optymalny, prospołeczny i prorozwojowy
MŁ/PAP
21.11.2023, o godz. 14:16
czas czytania: około 2 minut
0

Dochody i wydatki budżetu Suwałk (Podlaskie) w 2024 roku mają być wyższe niż w tym roku. Niższy będzie deficyt. To budżet optymalny, prospołeczny i prorozwojowy – ocenia prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Prezydent Suwałk, w poniedziałek na konferencji prasowej przedstawił założenia przyszłorocznego budżetu.
 

“Z wielką satysfakcją mogę powiedzieć, że to budżet optymalny, prospołeczny i prorozwojowy. Założyliśmy w nim podwyżki wynagrodzeń dla pracowników zarabiających najniższą krajową ale też i dla tych, którzy zarabiają więcej. Na podwyżki mogą też liczyć nauczyciele. W sumie na podwyżki przeznaczymy 30 mln zł” – powiedział Renkiewicz.

Prezydent dodał, że to również rekordowy budżet pod kątem dochodów majątkowych, które wynoszą prawie 124 mln zł. Mówił też o 140 mln zł na miejskie inwestycje m.in. w drogi i obiekty oświatowe.

Planowane przychody i wydatki

Wydatki tego budżetu mają wynieść ponad 685 mln zł, z czego 140 mln zł miasto przeznaczy na inwestycje tj. 21 proc. Przychody do miejskiej kasy mają wynieść z kolei 666 mln zł. 19 mln zł deficytu miasto sfinansuje z kredytu bankowego w kwocie 5,3 mln zł oraz ze środków własnych w kwocie 14 mln zł.

Główne planowane inwestycje w 2024 to budowa i przebudowa ulic w strefie przemysłowej miasta za 35 mln zł, dokończenie wschodniej obwodnicy miasta za 22 mln zł, rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 4 za 17 mln zł czy poprawa sportowej infrastruktury miasta za 16 mln zł.

Władze miasta zaplanowały w przyszłym roku podwyżki dla pracowników samorządu i nauczycieli. Podwyżki dla nauczycieli będą kosztowały 14 mln zł, zaś dla urzędników 5,8 mln zł.

Najwięcej na oświatę

Według założeń władz Suwałk w przyszłorocznym budżecie największe wydatki – ponad 249 mln zł – pochłonie oświata, 98 mln zł rodzina i pomoc społeczna, 41 mln administracja publiczna, 28 mln gospodarka komunalna i ochrona środowiska, 25 mln kultura fizyczna i sport, 19 mln transport, 16 mln kultura i ochrona dziedzictwa narodowego.

Dodatkowo władze miasta wydadzą 2,8 mln zł na budżet obywatelski. Rada miejska będzie głosowała nad budżetem samorządu w drugiej połowie grudnia.

“Projekt tego budżetu pozwala spokojnie i bezpiecznie realizować zadania miasta. Przygotowując ten budżet dbaliśmy bardzo o optymalizację dochodów i racjonalizację wydatków” – powiedziała skarbnik miasta Anna Cyran.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Gospodarka i samorząd
css.php
Copyright © 2023