“Pracodawca Przyjazny Pracownikom” to tytuł konkursu organizowane przez Kancelarię Prezydenta RP. Wśród 22 wyróżnionych w tym roku, połowę stanowią przedsiębiorstwa komunalne.

– Uczciwe warunki pracy i płacy, uczciwe traktowanie pracowników i uczciwe traktowanie pracy i pracodawcy przez pracowników ma znaczenie absolutnie fundamentalne. To papierek lakmusowy nowoczesnej, dobrze rozwijającej się gospodarki, a w efekcie nowoczesnego, dobrze rozwijającego się i, mam nadzieję, coraz silniejszego państwa – mówił Andrzej Duda podczas wtorkowej uroczystości wręczenia wyróżnień.

„Pracodawca Przyjazny Pracownikom” to jedyny taki konkurs, w którym kandydatów do nagrody zgłaszają sami zatrudnieni. Organizowany jest przez NSZZ „Solidarność” pod honorowym patronatem Prezydenta RP.

O wyróżnienia w tym roku ubiegało się 36 firm. Wyłoniono 22 laureatów, którzy z rąk Andrzeja Dudy i przewodniczącego „Solidarności” Piotra Dudy otrzymali statuetki i certyfikaty.

Wodociągi z Leszna i Elbląga

Na tytuł zasłużyły m.in. dwa przedsiębiorstwa wodociągowe.

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lesznie, zatrudniające 177 osób, zostało wyróżnione za dialog i zawarcie nowego układu zbiorowego, wzrost wynagrodzeń, udział pracowników w zyskach spółki, nakłady inwestycyjne na rozwój, poprawę warunków pracy i ochronę środowiska.

Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji otrzymało natomiast wyróżnienie za budowanie pozytywnych relacji w spółce, realizację zapisów zakładowego układu zbiorowego, pomoc pracownikom w procesie informatyzacji firmy oraz podnoszenie nakładów na inwestycje poprawiające warunków pracy.

Inne wyróżnione spółki działające w branży komunalnej to m.in. Zakład Energetyki Cieplnej w Inowrocławiu, PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Kielcach oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej – Krośnieński Holding Komunalny w Krośnie.

O certyfikat trzeba dbać

Konkurs promuje pracodawców, którzy wyróżniają się w zakresie przestrzegania przepisów prawa pracy, w szczególności poprzez stabilność zatrudnienia, przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz prawa do zrzeszania się w związki zawodowe. Akcja nadawania certyfikatu „Pracodawca Przyjazny Pracownikom” zainicjowana została przez NSZZ „Solidarność” w 2007 r. Pierwszą edycję konkursu patronatem honorowym objął Lech Kaczyński. Od tamtej pory konkurs co roku odbywa się pod patronatem urzędującego Prezydenta RP.

Przez ostatnie 11 lat wyróżniono w ten sposób ponad dwieście firm, a niektóre zdobywały laury nawet trzykrotnie. – Ogromnie jestem wdzięczny za to, że kreujecie Państwo w Polsce takie warunki pracy. Tym samym kreujecie gospodarkę, w której pracodawca jest przyjazny pracownikowi, a pracownik może pracować z tym większą satysfakcją i zapałem, wiedząc, że poprzez tę pracę buduje z jednej strony pomyślność swoją i swojej rodziny, a z drugiej strony pomyślność Rzeczypospolitej – zaznaczył Andrzej Duda.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

5 Komentarze

  1. Niestety jeśli chodzi o Leszno to stek kłamstw. Układ zbiorowy? Jaki układ? blokujący wynagrodzenia a nie powodujący ich wzrost. Nominacja do nagrody całkowicie nie zasłużoną i dokonana bez wiedzy i zgody załogi.

  2. Bo DUDUŚ nagradza firmy wg klucza partyjnego. Jak jest z PIS to dostanie nagrodę. A że w firmach komunalnych jest najwięcej nieudaczników z PiS to i nagród jest najwięcej….TAKI MAMY KLIMAT I TAKIE MAMY BROSZKI

Skomentuj