Pojemniki do selektywnej zbiórki odpadów, które kilka tygodni temu pojawiły się w centrum Gniezna, są zapełniane śmieciami zmieszanymi. Prezydent Gniezna Tomasz Budasz nie ukrywa rozżalenia i apeluje o korzystanie z nich zgodnie z przeznaczeniem.

Prezydent przypomniał na Facebooku, że miasto postawiło w centrum miasta trzy zestawy pojemników, tzw. dzwonów. Zrobiono to na wniosek mieszkańców, którzy wielokrotnie pisali do prezydenta w tej sprawie. Chodziło o ułatwienie życia tym, którzy mieszkają w budynkach, których mieszkańcy nie zadeklarowali selektywnej zbiórki odpadów.

Po kilku tygodniach od postawienia pojemników okazało się, że wrzucane jest do nich dosłownie wszystko. – Nie zamierzam tego szczególnie komentować. Zostawię Wam tylko mało estetyczne zdjęcie i informację, że trzy zestawy pojemników kosztowały ponad 18 tys. zł… – napisał prezydent Tomasz Budasz. Opróżnianie pojemników to także znaczny koszt dla miasta.

Już po pierwszych wywozach odpadów zaobserwowano, że nie służą mieszkańcom zgodnie z przeznaczeniem, ale jak uliczne śmietniki. Odpady, które się w nich znalazły należy potraktować, jako zmieszane.

Jakiś czas temu pisałem o tym, że postawiliśmy w centrum miasta 3 zestawy dzwonów, na wniosek mieszkańców, którzy…

Posted by Tomasz Budasz on Tuesday, 6 November 2018

Miasto przypomina mieszkańcom, że do takich pojemników można wrzucać tylko odpady zbierane w  sposób selektywny:

  • pojemnik niebieski służy  do selektywnej zbiórki odpadów z papieru: papier szkolny i biurowy, opakowania z papieru, karton, tektura, katalogi, ulotki, prospekty, gazety, czasopisma, zeszyty, książki, torby i worki papierowe;
  • pojemnik zielony służy do selektywnej zbiórki odpadów ze szkła: butelki po napojach, alkoholu i olejach, słoiki po żywności i przetworach, szklane opakowania po kosmetykach, o ile nie są wykonane z trwale połączonych kilku surowców;
  • pojemniki żółty służy do selektywnej zbiórki odpadów metali i tworzyw sztucznych: puste odkręcone, zgniecione butelki typu PET, folie i torebki z tworzyw sztucznych, czyste opakowania po żywności, kartoniki po napojach, po mleku, puszki po napojach i konserwach, drobny złom, metale kolorowe, nakrętki i kapsle, puste, odkręcone i zgniecione opakowania plastikowe po kosmetykach  i środkach czystości.

Czytaj więcej

1 Komentarz

  1. P Prezydent potwierdził fizycznie patologie odpadową , która ma miejsce nie tylko w Gnieżnie ale w całej!!!! Polsce , jedynie Ministerstwo nadal buja w obłokach i coś tam pod nosem sobie mruczy pt. łoj łoj coś może by i co zmienił ???? ale ? jak aby nie trącić naszych wyborców.

Skomentuj