Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Producenci opakowań chcą wspólnych poziomów recyklingu

Producenci opakowań chcą wspólnych poziomów recyklingu
jwo
11.04.2018, o godz. 11:38
czas czytania: około 2 minut
0

Branża producentów opakowań i produktów w opakowaniach reprezentowana przez związek Eko-pak apeluje do Ministerstwa Środowiska, aby ujednolicić poziomy recyklingu i odzysku dla opakowań wielomateriałowych. Obecnie są one różne w zależności od tego, którego materiału w opakowaniu jest najwięcej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Związek Eko-Pak złożył na ręce ministra środowiska Henryka Kowalczyka i wiceministra Sławomira Mazurka petycję dotyczącą poziomów recyklingu i odzysku dla opakowań wielomateriałowych.

Producenci opakowań i produktów w opakowaniach chcą, aby ministerstwo wydało nowe rozporządzenie co do rocznych poziomów odzysku i recyklingu dla opakowań wielomateriałowych. Obecne wytyczne dzielą opakowania na sześć grup w zależności od dominującego w składzie materiału i wyznaczają dla nich poziomy na kolejne lata do 2020 r.

Związkowcy wnioskują o ustanowienie w nowym rozporządzeniu “realnych, jednolitych celów recyklingu i odzysku dla opakowań wielomateriałowych oraz opakowań po środkach niebezpiecznych na lata 2018, 2019 i 2020”.

Ujednolicić poziomy

Eko-Pak na podstawie szacunków opartych na metodach naukowych proponuje, aby wszystkie odpady o kodzie 15 01 05 (opakowania wielomateriałowe – red.) posiadały wspólny minimalny poziom wymaganego recyklingu i odzysku w wysokości:

  • w 2018 r.: 26% recyklingu i 40% odzysku;
  • w 2019 r.: 27% recyklingu i 50% odzysku;
  • w 2020 r.: 28% recyklingu i 61% odzysku.

Z kolei opakowania zawierające pozostałości substancji niebezpiecznych lub nimi zanieczyszczone (np. środkami ochrony roślin I i II klasy toksyczności – bardzo toksyczne i toksyczne) o kodzie 15 01 10* na lata 2018-2020 miałyby posiadać 10-procentowy poziom recyklingu i 61-procentowy poziom odzysku.

– Potencjał recyklingowy rozwija się zbyt wolno do potrzeb rynku – mówią przedstawiciele związku. – Deficyt jest wyraźny w każdej kategorii, a opakowania z przewagą tworzyw sztucznych i opakowania po środkach niebezpiecznych niemal nie mają zabezpieczonego procesu technologicznego – uzasadniają. W swojej argumentacji powołują się na analizę dra Wojciecha Piontka o gospodarce opakowaniami wielomateriałowymi.

Kody odpadów a rzeczywistość 

Odpady opakowaniowe wielomateriałowe, bez względu na to, z czego opakowanie zostało wykonane, są w Polsce klasyfikowane pod jednym kodem. Podobnie jest z odpadami po środkach niebezpiecznych. Poziomy recyklingu i odzysku już jednak uwzględniają podział ze względu na materiał.

W rzeczywistości oznacza to, że, jak zdradzają producenci opakowań, minimalne poziomy recyklingu dla wszystkich opakowań wielomateriałowych osiągane są przede wszystkim dzięki kartonom po mleku i innych napojach.

– Jednak i w ich przypadku obecne moce recyklingowe zostały już wyczerpane, brak też jakichkolwiek potwierdzonych informacji o nowych inwestycjach mogących zapewnić rosnący recykling tego rodzaju opakowań – mówi Magdalena Dziczek z Eko-Pak.

– Oczywistym jest, że zagospodarowane powinny być wszystkie wprowadzane opakowania po produktach, z zastrzeżeniem jednak możliwości osiągnięcia celów – mówią producenci opakowań i produktów w opakowaniach. Jednak, aby cele te były osiągalne, muszą być realne i odzwierciedlać rzeczywistość – podkreślają.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024