Firma ProEkoNatura, której właścicielem od marca tego roku jest spółka FBSerwis, zmieniła nazwę na FBSerwis Dolny Śląsk. Pierwszą inwestycją jest rozbudowa składowiska w Ścinawce Dolnej (Kotlina Kłodzka).

FBSerwis Dolny Śląsk – zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami – prowadzi właśnie pierwszą ważną inwestycję: rozbudowę kwatery składowiska, która uzyska dzięki temu pojemność docelową 605 000 ton. Koszt całej inwestycji wyniesie ponad 1 mln PLN. Ukończenie budowy planowane jest na koniec sierpnia 2015 r. Generalnym wykonawcą projektu jest FBSerwis SA.

Firma deklaruje, że dzięki rozbudowie składowiska zwiększy się efektywność gospodarowania produktami przetwarzania odpadów komunalnych w regionie – poprzez redukcję transportu odpadów. Przyniesie to także efekt ekologiczny, w postaci zmniejszenia emisji spalin do środowiska. Spółka FBSerwis Dolny Śląsk planuje rozszerzenie listy odpadów możliwych do składowania w nowobudowanej kwaterze. Będzie to odpowiedzią na zapotrzebowanie, wyrażane przez przedsiębiorców z regionu Dolnego Śląska, którzy przetwarzają odpady komunalne lub wytwarzają odpady wymagające składowania w bezpieczny sposób.

Eko lokator Toruń

– Chcemy przyjmować do składowania ustabilizowane odpady z innych instalacji regionalnych. W przyszłości chcemy przyjmować na nasze składowisko również inne, nietoksyczne odpady – np. gruz budowlany, a tym samym zaspokoić istniejący na rynku popyt – powiedział Wojciech Smołka, Dyrektor Dywizji Usługi Środowiskowe w FBSerwis SA.

Czytaj także >>> FBSerwis przejmuje ProEkoNatura i zapowiada dalszą ekspansję

Składowisko rozbudowywane jest w sposób, który zapewnia jego neutralność wobec środowiska naturalnego. Na dnie składowiska półmetrową warstwę gliny pokrywa wytrzymała membrana z folii polietylenowej o grubości 2 mm. System drenażu pozwala kontrolować składowisko pod kątem odcieków. Będą one kierowane do specjalnych zbiorników odcieków, a stamtąd – do oczyszczalni ścieków. W przyszłości, w miarę rozwoju składowiska, powstanie dodatkowo system jego odgazowywania. Gaz składowiskowy znajdzie wykorzystanie energetyczne. Energia elektryczna uzyskana w ten sposób zasili sieć lokalną.

FBSerwis S.A. jest polską firmą założoną przez Budimex SA i Ferrovial Services SA. FBSerwis świadczy usługi w zakresie: kompleksowej obsługi nieruchomości (Facility Management), utrzymania przemysłowego, kompleksowego utrzymania infrastruktury, usług środowiskowych i dotyczących efektywności energetycznej. Firma jest pionierem w zakresie kompleksowych usług świadczonych zgodnie z ideą Smart City. Do klientów FBSerwis należą m.in. PL2012+ (Stadion Narodowy w Warszawie), Morski Port w Gdańsku, Zarząd Morskiego Portu Gdańsk, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie, sieć hipermarketów Auchan, ING Bank Śląski. Dodatkowe informacje są dostępne pod adresem: www.fbserwis.com.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj