W wieku 66 lat zmarł prof. Krzysztof Żmijewski, jeden z najbardziej znanych w Polsce ekspertów w dziedzinie energetyki.

Krzysztof Żmijewski, ur. 9 września 1949 r. w Warszawie, zm. 28 października w Garwolinie, był profesorem Politechniki Warszawskiej, w której kierował Zakładem Budownictwa Ogólnego.

Nie bal się iść pod prąd

Przez wiele lat związany był z sektorem elektroenergetycznym. Był promotorem idei zrównoważonego rozwoju, gospodarki niskoemisyjnej, rozproszonych i odnawialnych źródeł energii oraz efektywności energetycznej. Walczył także o mechanizmy zapobiegające ucieczce energochłonnego przemysłu z Polski. Był aktywnym uczestnikiem dyskusji o przyszłości polskiej energetyki. Zawsze miał przy tym swoje zdanie, którego potrafił żywiołowo bronić.

Wybitne osiągnięcia

W latach 1991-1993 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Budownictwa nadzorującym kwestię efektywności energetycznej w sektorze budownictwa i gospodarki komunalnej. W latach 1993-1998 był prezesem Krajowej Agencji Poszanowania Energii. Od 1997 do 2000 r. reprezentował Polskę w Komitecie SAVE, pierwszym programie Unii Europejskiej, w którym uczestniczyła Polska. Z kolei w latach 1998-2001 obejmował stanowisko prezesa zarządu Polskich Sieci Elektroenergetycznych, a w latach 2009-2014 był Sekretarzem Generalnym Społecznej Rady Narodowego Programu Redukcji Emisji i Społecznej Rady ds. Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej. W 2010 r. prezydent RP Lech Kaczyński powołał go na członka Narodowej Rady Rozwoju.

Od 2014 r. był sekretarzem generalnym Społecznej Rady ds. Zrównoważonego Rozwoju Energetyki przy Ministrze Gospodarki oraz współtworzył i przewodniczył Zespołowi ds. Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej na Obszarach Wiejskich przy Ministrze Rolnictwa.

Został odznaczony przez prezydenta Orderem Odrodzenia Polski, Polonia Restituta za wybitną służbę dla narodu w dziedzinie efektywności energetycznej.

Wielokrotnie gościł na łamach miesięczników „Czysta Energia”, “Przegląd Komunalny” oraz „Ecomanager” wydawanych przez firmę Abrys.

Do ostatniego dnia był aktywny zawodowo. Odszedł po krótkiej chorobie, pozostawił żonę, trójkę dzieci oraz trójkę wnuków.

Uroczystości pożegnalne odbędą się w sobotę, 7 listopada, o godzinie 10:30 w kościele Dominikanów przy ul. Dominikańskiej 2 w Warszawie.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj