Projekt dot. walki z nielegalnym przewozem odpadów przez granicę - do uzgodnień

Projekt dot. walki z nielegalnym przewozem odpadów przez granicę - do uzgodnień
PAP/dom
18.01.2022, o godz. 11:15
czas czytania: około 2 minut
1

Analizy, wydawanie decyzji dotyczących legalnego przemieszczania odpadów, a także zwalczanie nielegalnego przewozu śmieci przez granicę - to zadania nowego departamentu w GIOŚ, którego powstanie przewiduje skierowane do uzgodnień rozporządzenie. Chodzi o projekt rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie ws. nadania statutu Głównemu Inspektoratowi Ochrony Środowiska. Projekt przewiduje utworzenie w GIOŚ nowej komórki organizacyjnej: Departamentu Transgranicznego Przemieszczania Odpadów.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Jak poinformowano w uzasadnieniu do projektu, zadaniem nowej komórki organizacyjnej będzie kompleksowe podejście do zagadnień związanych z wydawaniem decyzji w zakresie legalnego przemieszczania odpadów oraz przeciwdziałanie i zwalczanie nielegalnego przemieszczania odpadów.

“Nowym, niezwykle ważnym, zadaniem będzie analiza trendów występujących w transgranicznym przemieszczaniu odpadów, badanie przyczyn ich występowania i opracowywanie rozwiązań eliminujących niepożądane zjawiska” – stwierdzono w uzasadnieniu. Chodzi o to, że w nowym Departamencie powstanie pion analityczny – wydział analiz i spraw międzynarodowych w zakresie przemieszczania odpadów – odpowiedzialny za badania zarówno legalnego importu i eksportu odpadów, jak przemytu śmieci, które w tej chwili nie są realizowane.

Jak podano w uzasadnieniu, zmiana ta ma wspierać realizację założeń Polskiego Ładu w odniesieniu do gospodarki obiegu zamkniętego poprzez wzmocnienie kontroli nad gospodarką odpadami tak, aby możliwe było ograniczenie ich wytwarzania i zwiększenie przydatności do recyklingu. Dlatego – zdaniem autorów zmian – konieczne jest wzmocnienie kontroli nad transgranicznym przemieszczaniem odpadów, którą ten projekt zakłada.

Według uzasadnienia, potrzebne jest m.in. wzmocnienie kontroli nad wydawaniem zezwoleń na przywóz odpadów i ograniczenie takiej możliwości do przypadków koniecznych i uzasadnionych, co oznacza potrzebę bardziej pogłębionej analizy w zakresie wydawania sprzeciwów wobec przywozu odpadów do Polski.

Jak wskazano, w tej chwili liczba pracowników GIOŚ, którzy zajmują się zadaniami związanymi z przewozem śmierci przez granicę jest niewystarczająca, w związku z tym konieczne będzie zatrudnienie większej niż obecnie liczby pracowników.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


gda

Komentarz #167356 dodany 2022-01-18 14:38:40

jeszcze więcej departamentów, komisji, funduszy, trzeba szukać roboty dla swoich dyrektorów, zastępców, sekretarek, kierowców, kierowników, itd. Tanie państwo !!!!!!!

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024