Wiceszef resortu gospodarki podkreślił, że jego zdaniem wszystkie zadania publiczne mogą być realizowane w każdej dopuszczalnej prawem formie. – Taki zapis znalazł się w przygotowanym przez nas projekcie. Dzięki temu wiele zadań, którymi dotychczas zajmowała się administracja publiczna lub samorządowa ma szansę na realizację przez podmioty prywatne. Chciałbym bowiem, by PPP, oprócz innych form, stało się elementem demonopolizacji administracji publicznej – powiedział wiceminister Szejnfeld.
W opinii wiceministra infrastruktury Andrzeja Panasiuka ustawa o PPP jest potrzebna, jednak możliwe są inicjatywy partnerskie bez jej udziału. – Dlatego w naszym resorcie przygotowaliśmy projekt ustawy o koncesjach na roboty budowlane lub usługi. Chcielibyśmy aby wskazywała ona podmiotom publicznym jak wybrać prywatnego inwestora do realizacji projektów. Chodzi o stworzenie szerokiego katalogu form współpracy między administracją a biznesem – dodał wiceminister Panasiuk.
Podczas debaty poruszono również kwestię obowiązującej ustawy o PPP. W ocenie obecnych na spotkaniu przedstawicieli samorządów jedną z przyczyn jej niestosowania jest wykonywanie kosztownych analiz oraz wycen inwestycji w formule PPP. – Każdy inwestor przed rozpoczęciem projektu zapewne wykona potrzebne analizy – powiedział wiceminister Szejnfeld. – Jednak w nowej ustawie zrezygnowaliśmy m.in. z tego jako ustawowego obowiązku, pozostawiając zakres i kryteria tych analiz zainteresowanym stronom przyszłych przedsięwzięć. – podkreślił.
Debata „Ustawa o PPP blokadą rozwoju działań partnerskich w Polsce” była częścią Kongresu Innowacyjne sposoby realizowania projektów PPP organizowanego przez Informedia Polska.
źródło: mg.gov.pl
Komentarze (0)