Reklama

AD1A FAMAK [29.05-30.06.24]

Projekt: Zmiany wdrażające KPO dot. grantów na wymianę źródeł ciepła

Projekt: Zmiany wdrażające KPO dot. grantów na wymianę źródeł ciepła
PAP/dom
17.02.2022, o godz. 12:13
czas czytania: około 2 minut
0

Projekt zmian wdrażających elementy Krajowego Planu Odbudowy zamieszczono w czwartek w wykazie prac legislacyjnych rządu. Dotyczy m.in. grantów na wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej przewidzianych w KPO.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Jak podano, projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw wspierających poprawę warunków mieszkaniowych stanowi przede wszystkim realizację działań związanych z wdrażaniem Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

Doprecyzowano, że chodzi głównie o działania z KPO obejmujące wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych (część grantowa) oraz inwestycje w budowę mieszkań przeznaczonych dla gospodarstw domowych o niskich i umiarkowanych dochodach, z uwzględnieniem efektywności energetycznej (część pożyczkowa).

Projekt przewiduje zmiany w przepisach ustaw regulujących zasady udzielania wsparcia z Funduszu Dopłat i Funduszu Termomodernizacji i Remontów. Zmodyfikowane mają być zasady udzielania premii termomodernizacyjnej tak, by większe wsparcie trafiało na głębokie i kompleksowe termomodernizacje.

Wprowadzony ma być grant OZE na zakup i montaż odnawialnych źródeł energii, który pozwoli na częściową lub całkowitą zmianę źródła energii w budynku, co ma się przyczynić do rozpowszechnienia OZE w sektorze mieszkaniowym. Zaproponowano też grant udzielany na poprawę efektywności energetycznej w budynkach z mieszkaniowego zasobu gminy pod warunkiem przyłączenia do scentralizowanego źródła ciepła czy wymiany na źródła odnawialne lub niskoemisyjne.

Założono też wyższe wsparcie dla inwestycji realizowanych ze wsparciem z Funduszu Dopłat, polegających na remoncie mieszkań komunalnych zamieszkanych przez osoby zagrożone ubóstwem energetycznym, pod warunkiem zmiany źródła ciepła na niskoemisyjne. Ponadto przewidziano dodatkowe wsparcie dla nowego budownictwa społecznego w postaci pokrycia połowy kosztów montażu instalacji OZE w budynku.

Projekt obejmuje też kwestię wysokości stawek czynszu w zasobach SIM/TBS. Wskazano, że stawki te, w zależności od rodzaju wsparcia, wynoszą 4 proc. albo 5 proc. wartości odtworzeniowej lokalu ustalanej na podstawie ogłaszanego przez wojewodę średniego kosztu odtworzenia metra kwadratowego właściwego dla lokalizacji inwestycji. Jak podano, limit czynszów ustalanych w oparciu o taki wskaźnik może nie być wystarczający do spłaty przez Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe i TBS-y zobowiązań związanych z zaciągniętym preferencyjnym kredytem.

Jako planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów wskazano II kw. br. Za opracowanie projektu odpowiada Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Wszystkie kraje członkowskie musiały przygotować swoje Krajowe Plany Odbudowy, aby otrzymać środki z unijnego Funduszu Odbudowy. Polska przedstawiła swój plan KE, jednak jak dotąd nie został on zaakceptowany. Z budżetu polityki spójności na lata 2021-2027 Polska ma do dyspozycji ok. 76 mld euro. Z KPO, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii, Polska wnioskuje o 23,9 mld euro dostępnych w ramach grantów oraz o 11,5 mld euro z części pożyczkowej.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024