Ponad 27 mln złotych trafi do samorządów na finansowanie działań promocyjnych mających na celu zwiększenie liczby mieszkańców, w szczególności w wieku 60+, poddających się szczepieniu przeciw Covid-19 – poinformowało PAP Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Wsparcie finansowe dla gmin na promocję szczepień zapowiadał pod koniec czerwca wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Jak wtedy tłumaczył, gminy w zależności od wielkości na ten cel otrzymają od 10 tys. do 40 tys. zł. O sposobie promocji decydować będą sami samorządowcy.

Łącznie do samorządów na działania promocyjne mające na celu zwiększenie liczby zaszczepionych mieszkańców, w szczególności powyżej 60. roku życia, trafi 27,07 mln zł. Taką kwotę Prezes Rady Ministrów przyznał Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji.

„Środki dla gmin na dofinansowanie działań promocyjnych w dniach 13-15 lipca br. zostały przesłane na rachunki bankowe wojewodów, którzy przekażą odpowiednie kwoty gminom” – poinformował PAP wydział prasowy MSWiA.

Inne rozwiązania zapowiedziane na czerwcowej konferencji to dwa konkursy zachęcające włodarzy do promocji szczepień przeciw Covid-19 w gminach. Jeden z nich to Gmina na Medal #SzczepimySię, w ramach którego do pierwszych 500 gmin, których poziom wyszczepienia mieszkańców przekroczy 67 proc., trafi po 100 tys. zł. Czas na zdobycie nagrody jest do 31 grudnia 2021 r., chyba że 500 gmin osiągnie taki wskaźnik wcześniej.

Kolejny konkurs to „Najbardziej Odporna Gmina” podzielony na trzy kategorie: dla gmin do 30 tys. mieszkańców, dla gmin od 30 tys. do 100 tys. mieszkańców oraz dla gmin powyżej 100 tys. mieszkańców.

Nagrody trafią do gmin z najwyższym odsetkiem zaszczepionych mieszkańców. Pierwszą kategorię, „Małe gminy”, podzielono na 49 regionów (byłych województw). Zwycięzca w każdym z 49 regionów otrzyma 1 mln zł. W drugiej kategorii, „Średnie gminy” 1 mln zł otrzymają trzy najlepsze gminy tej wielkości w kraju. W kategorii „Duże gminy” 1 mln zł trafi do jednej gminy powyżej 100 tys. z najwyższym wskaźnikiem zaszczepionych.

W ramach tego konkursu przewidziano też nagrodę 2 mln zł dla „Najbardziej Odpornej Gminy” w Polsce z najwyższym odsetkiem zaszczepionych mieszkańców niezależnie o wielkości. Warunkiem przyznania nagrody jest minimum 50 proc. zaszczepionych mieszkańców. Konkurs ten trwać będzie do 31 października 2021 r.

Czytaj więcej

Skomentuj