W czwartek 17 marca w Zakładzie Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w Bydgoszczy podpisano porozumienie, dzięki któremu bydgoska ProNatura oraz włoska Silea SpA będą współpracować na rzecz wymiany wspólnych doświadczeń w zakresie gospodarki odpadami oraz ochrony środowiska. Obie firmy chcą regularnie wymieniać doświadczenia w eksploatacji spalarni odpadów oraz prowadzeniu edukacji ekologicznej dla mieszkańców.
– To ważny moment dla ProNatury, współpraca z tak doświadczonym partnerem i liderem w skali Europy to zaszczyt, ale i ambitny cel. Chcemy, by pobyt przedstawicieli włoskiej spółki Silea w naszym mieście stał się inspirujący dla jeszcze większej ilości pól współpracy. Wierzę, że dzięki podpisanemu porozumieniu nasza współpraca się wzmocni oraz zainspiruje nas nowymi możliwościami. W praktyce oznacza to, że dzięki wsparciu takiego partnera, ProNatura może pracować jeszcze bardziej efektywnie – powiedział Konrad Mikołajski, prezes spółki ProNatura.
– Porozumienie jest swoistym zwieńczeniem naszych dobrych relacji. W ubiegłym roku część kadry ProNatury odbyła szkolenia w Lecco, co pozwoliło na błyskawiczne wdrożenie nowych pracowników spółki do obsługi naszej instalacji, która przez ostatnie miesiące przed otwarciem pracowała już przecież w trybie tzw. rozruchu. Instalacje są w do siebie podobne pod względem rozwiązań technologicznych – ekoelektrociepłownia w Lecco została również zbudowana przez firmę Termomeccanica Ecologia SpA – wyjaśnił Dariusz Gręzicki, wiceprezes zarządu firmy ProNatura.
Silea SpA powstała w 1995 r. Firma, której kapitał zakładowy jest utrzymywany w całości przez gminy, obsługuje prowincję Lecco. Sam zakład mieści się w gminie Valmadrera w bezpośrednim sąsiedztwie malowniczo położonej alpejskiej miejsowości Lecco, nad jeziorem o tej samej nazwie. Silea jest właścicielem zakładu termicznego przekształcania odpadów.
Piotr Barczak
Komentarz #850 dodany 2016-03-28 09:46:11
Cieszę się, ciekawe do czego to doprowadzi. Warto wspomnieć, że Silea właśnie zamyka spalarnię w Lecce w ramach wycofywania tej technologi. Inwestuje za to w instalacje MRBT (nie MBT!). Dlatego bardzo ciekaw jestem tej obopólnej wymiany doświadczeń i liczę na zmądrzenie Pro-Natury. Ale może też być inaczej: czyżby Silea chciała opchnąć swoje przestarzałe technologie (od których odchodzi) poslkim niedouczonym przedsiębiorcom? Poczekamy zobaczymy, tymczasem sprzeciw wobec spalarni w Bydgosczy narasta. z pozdrowieniami, Piotr Barczak European Environmental Bureau