Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Przedłużone konsultacje planu ogólnego dla miasta Krakowa

Przedłużone konsultacje planu ogólnego dla miasta Krakowa
Bartłomiej Leśniewski
22.05.2024, o godz. 12:14
czas czytania: około 2 minut
0

Do 30 czerwca mieszkańcy Krakowa mogą składać wnioski do planu ogólnego. O przedłużeniu terminu zdecydował prezydent Aleksander Miszalski, zwiększając tym samym możliwość udziału krakowianek i krakowian w dialogu o przyszłości miasta.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

– Ostatnia kampania wyborcza to był aktywny czas także dla mieszkańców, w związku z tym podjąłem decyzję o tym, aby przedłużyć ten termin – tłumaczył powody podjęcia swojej decyzji Aleksander Miszalski.

Potrzeba konsultacji

Przypominał, że w czasie kampanii obiecywał transparentność procesów miejskich. – Chciałbym aby jak najwięcej spraw miejskich konsultować i by decyzje powstawały w dialogu – mówił.

Oceniał, że wprowadzenie planu ogólnego wprowadzi nowe reguły gry, jeśli chodzi o przestrzeń w mieście. – Warto, aby mieszkańcy przyswoili sobie te reguły i by mieli czas, aby się z nimi zapoznać – mówił zastępca prezydenta Stanisław Mazur. – W planie ogólnym są dwa istotne elementy: wyznaczenie stref planistycznych, czyli zakończenie pewnej uznaniowości w zagospodarowaniu przestrzennym miasta, a także coś czego w Krakowie brakuje, czyli standardów urbanistycznych – dodał.

„Do 30 czerwca miasto prowadzić będzie kampanię informacyjną, w której z jednej strony będzie przypominać o tym terminie, a z drugiej będziemy objaśniać na czym polega plan ogólny. Zaplanowano szereg działań w social mediach, instrukcje w krakow.pl, będą też materiały filmowe, kampania radiowa czy list do mieszkańców. Także na miejskich wydarzeniach plenerowych będzie dyżurował pracownik urzędu z materiałami informacyjnymi” – czytamy w komunikacie Urzędu Miasta Kraków.

Po co plan?

Plan ogólny to nowe narzędzie planistyczne, które do końca 2025 roku musi zastąpić studium gminne. To efekt nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Z tego powodu odstąpiono w Krakowie od sporządzenia „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Krakowa”.

Pierwszy termin składania wniosków był ustalony na 26 kwietnia ogłoszeniem prezydenta. Termin ten został następnie wydłużony do 29 maja, a teraz prezydent dał czas mieszkańcom do 30 czerwca.

Plan ogólny w przeciwieństwie do Studium będzie aktem prawa miejscowego. Jego ustalenia będą uwzględniane przy sporządzaniu planu miejscowego oraz stanowić będą podstawę prawną wydania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Dokument planu ogólnego ma być w założeniu bardziej przystępny i będzie posiadać ujednoliconą formę dla całego kraju. Co ważne, wszystkie obowiązujące plany miejscowe zachowują moc, a wyznaczone w nich tereny inwestycyjne znajdą odzwierciedlenie w sporządzanym planie ogólnym.

W planie ogólnym miasto zostanie podzielone na strefy planistyczne, dla których zostaną określone podstawowe parametry urbanistyczne.

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Gospodarka i samorząd
css.php
Copyright © 2024