Zarząd Województwa Łódzkiego przekazał 1,6 mln zł na zakup specjalistycznych oczyszczaczy powietrza dla przedszkoli, punktów przedszkolnych oraz oddziałów przedszkolnych.

W województwie łódzkim jest około 1300 publicznych i niepublicznych przedszkoli, oddziałów i punktów przedszkolnych. W samej Łodzi jest 170 takich placówek.

Zarząd województwa zapewnia, że jeżeli dyrektorzy wyrażą zgodę, to oczyszczacze trafią do każdego przedszkola w regionie.

– Bardzo cieszę się, że udało się nam rozpocząć projekt, którego adresatami są uczniowie przedszkoli. To ważne, aby w miejscach, w których uczą się i bawią dzieci, powietrze było wolne od zanieczyszczeń, smogu czy bakterii. Oprócz doraźnych korzyści oczyszczacze mają też walor edukacyjny, który pozwala na promowanie postaw ekologicznych wśród maluchów – powiedziała Joanna Skrzydlewska, członek zarządu województwa łódzkiego.

Oczyszczacz to przenośne urządzenie wielkości klimatyzatora. W ciągu kilku godzin jest w stanie oczyścić powietrze w dużym pomieszczeniu. Wtedy zapala się na nim zielona lampka i można je przenieść do kolejnego pomieszczania.

Oczyszczacze dla przedszkoli kupuje także Kraków. Miasto wyda w tym roku 6 mln zł na oczyszczacze powietrza w przedszkolach – czytaj więcej. Oczyszczacze stanęły też w przedszkolach w Rybniku. Na zdj. rysunki dzieci z akcji “Malują smog dla premiera”.

Czytaj więcej

1 Komentarz

Skomentuj