Na granicy polsko-ukraińskiej przechwycono nielegalne odpady. Towar w postaci sproszkowanych wkładów katalizatorów samochodowych przemycany był w opakowaniach wyglądających jak worki cementu.

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej podczas kontroli pojazdów wjeżdżających do Polski przez polsko-ukraińskie przejście graniczne Medyka-Szeginie skierowali do rewizji busa na ukraińskich numerach rejestracyjnych.

W przestrzeni bagażowej pojazdu były 40-kilogramowe worki z napisem “cement”. Po ich otwarciu okazało się, że w środku znajdują się sproszkowane wkłady katalizatorów samochodowych. Łączna waga przemycanego towaru wyniosła 162,4 kg.

KAS powiadomiła Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Rzeszowie. Sproszkowane wkłady katalizatorów uznano za odpad klasyfikowany do „listy zielonej”, którego przewóz wymaga pisemnego zgłoszenia.

W stosunku do wiozącego “cement” 36-letniego obywatela Ukrainy funkcjonariusze KAS wszczęli postępowanie karno-skarbowe.

Od początku 2018 r. funkcjonariusze KAS z Podkarpacia podczas kontroli na przejściach granicznych udaremnili przemyt około 600 kg i 11,5 tys. litrów odpadów. Większości wykryć dokonano na przejściu granicznym w Medyce. W kilkunastu przypadkach przemycano sproszkowane wkłady katalizatorów samochodowych.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj