Przestrzeń i rozwój

Przestrzeń i rozwój
20.08.2009, o godz. 10:36
czas czytania: około 2 minut
0

Na przełomie lipca i sierpnia w Krośnie i jego okolicach odbyły się Warsztaty Architektoniczno - Urbanistyczne, których celem była ocena subregionu pod względem gospodarki przestrzenią.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Uczestnikami tego wydarzenia byli studenci oraz młodzi absolwenci Wydziałów Architektury Politechniki Białostockiej i Politechniki Śląskiej, a także Wydziału Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Głównymi partnerami warsztatów były Stowarzyszenie Rozwoju Miasta Krosna „Twoje Krosno” i Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Krośnie.
 
Celem pięciodniowych debat oraz wyjazdów w teren było dokonanie, przez osoby nie związane na co dzień z ziemią krośnieńską mieszkające w innych regionach kraju, przeglądu możliwości rozwojowych Miasta i powiatu krośnieńskiego, ocena obecnie funkcjonujących w Krośnie rozwiązań w zakresie gospodarki przestrzennej oraz alternatyw dla realizowanych działań m.in. w kontekście dobrych rozwiązań z kraju i z zagranicy z możliwością ich adaptowania do lokalnych warunków.
 
Na zakończenie opracowano wnioski; pojawiło się wiele świeżych pomysłów, w tym dotyczących: zagospodarowania budynków starej huty (tzw. „jedynki”) na „żywe” interaktywne muzeum tzw. „lofty” (czyli przestronne oryginalne mieszkania lokowane w budynkach poprzemysłowych), zagospodarowania terenów w sąsiedztwie dworca PKP, zwiększenia powierzchni terenów zielonych, wykorzystania bulwarów, zarówno wzdłuż Lubatówki, jak i Wisłoka. Efekty warsztatów są tym cenniejsze, że stanowią wynik obserwacji osób nie związanych na co dzień z lokalnymi sprawami, mogącymi konkretną sytuację dotyczącą naszego Miasta i powiatu ocenić obiektywnie, bez zbędnych emocji, uprzedzeń i tzw. „wyuczonej nieudolności” wyrażającej się m.in. przez ciągłe powtarzanie, że czegoś się nie da – ocenia Piotr Lenik, współorganizator warsztatów i jednocześnie radny miasta Krosna.

– Ideą pomysłodawców warsztatów jest znalezienie odpowiedzi na liczne pytania i wyzwania, które niesie dynamicznie zmieniająca się gospodarka, sytuacja społeczna i materialna Krosna oraz powiatu krośnieńskiego, a co za tym idzie m.in. miejski krajobraz. Dobrze będzie, jeśli nasze wnioski wywołają otwartą, merytoryczną dyskusję na temat przestrzeni publicznej i perspektyw rozwoju Miasta i jego okolic w zakresie zagospodarowania przestrzennego – tłumaczy Sebastian Bogusz, pomysłodawca wydarzenia, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej.

źródło: krosno.pl

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024