Reklama

ad1A Powermeetings 27.02-02.03.2024

Przetargi na wywóz i zagospodarowanie odpadów będzie można łączyć

Przetargi na wywóz i zagospodarowanie odpadów będzie można łączyć
Szymon Pewiński
30.04.2019, o godz. 12:16
czas czytania: około 1 minuty
10

Obowiązkowe rozdzielanie przetargów na odbiór i zagospodarowanie odpadów było jedną z najbardziej krytykowanych przez samorządy zmian proponowanych w projekcie nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Teraz Ministerstwo Środowiska się z niej wycofuje.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Dyskusja o obowiązkowym rozdzieleniu przetargów na wywóz i zagospodarowanie odpadów komunalnych toczy się od sierpnia 2018 r., gdy to pojawił się pierwszy projekt nowelizacji ustawy o u.c.p.g.

Organizacje samorządowe mocno sprzeciwiały się wprowadzaniu tego rozwiązania, Ministerstwo Środowiska stało jednak na stanowisku, że rozdzielenie przetargów miałoby pomóc we „wzmocnieniu kontroli gmin nad systemem gospodarowania odpadami komunalnymi i nadzorze nad firmami odbierającymi odpady komunalne”.

W swoich stanowiskach zarówno Związek Miast Polskich jak i Związek Gmin Wiejskich RP stwierdzały, że zmiana przepisów to ingerencja w samorządność gmin, które powinny być rozliczane nie ze sposobu realizacja zadania własnego, a tylko z jego efektów. Poza tym, jak zauważali samorządowcy, w wielu przypadkach mogłoby to znacznie skomplikować i wydłużyć proces gospodarowania odpadami.

Resort środowiska poinformował, że „w związku z postulatami strony samorządowej w obecnie procedowanym projekcie ustawy zrezygnowano z rozłącznego ogłaszania i przeprowadzania przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych przez gminy”.

Komentując tę informację, Leszek Świętalski, sekretarz generalny Związku Gmin Wiejskich RP powiedział, że jeśli resort rzeczywiście odszedł od tego pomysłu, gminy powinny się tylko cieszyć.

Więcej o projekcie nowelizacji ustawy o u.c.p.g. w majowym wydaniu miesięcznika „Przegląd Komunalny”.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Envicon – po enviconie od 13.12.2023 AD1A

Komentarze (10)


BGR

Komentarz #17366 dodany 2019-04-30 14:57:42

Czyli nic sie nie zmieni. W połączeniu z likwidacją rejonów odpady będą krążyć bez żadnego nadzoru po województwie, urząd nadal nie bedzie zainteresowany legalnym zagospodarowaniem odpadów, bo liczyć sie bedzie cena ryczałtowa :) i wyborcy


Monopolista

Komentarz #17368 dodany 2019-04-30 15:46:17

Znaczy ten co ma składowisko i ripok będzie rozdawał karty w regionie A reszta firm będzie wegetowac


Monopolista

Komentarz #17369 dodany 2019-04-30 15:46:38

Znaczy ten co ma składowisko i ripok będzie rozdawał karty w regionie A reszta firm będzie wegetowac .


Marian Stolecki

Komentarz #17387 dodany 2019-05-01 09:28:22

Podzielam rację "Monopolisty". Uważam że ta planowana przez resort M.Ś. zmiana nie była ingerencją w samorządność ,i źle się stało że resort się ugiął. Niedawno odbył się przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych w Gminie Zagrodno (dolnośląskie) . Wygrała firma Sanikom Sp.zo.o z Lubawki, której to firmy Gmina Zagrodno jest jednym ze wspólników. Firma Sanikom dysponuje własnym RIPOK - iem w Lubawce. Odległość z Gminy Zagrodno do RIPOK - u w Lubawce wynosi 95 km. W przetargu Sanikom zaoferował cenę za zagospodarowanie 1 tony odpadów cenę 392 zł brutto, natomiast za odbiór 1 tony odpadów cenę 86 zł brutto. Dla porównania 5 wspólników firmy Sanikom zleciło tej firmie odbiór odpadów z wolnej ręki w ramach in - house, za cenę odbioru 1 tony odpadów w wysokości 237,60 zł brutto. Pozostawiam to bez komentarza. Uważam że firmy które dysponują własnym RIPOK - iem powinny być wykluczone z przetargów na odbiór odpadów.


sobol

Komentarz #17414 dodany 2019-05-02 12:58:48

Znowu lobby zadziałało.Lobby krętaczy, którzy tanio wygrywają przetargi w gminie później 1/3 do żwirowni 2/3 do najtańszego RIPOK-a na składowanie na kwaterze. Szkoda. Znowu kilka lat stracone.

B

Komentarz #17415 dodany 2019-05-02 13:21:17

sobol napisał/a:

Znowu lobby zadziałało.Lobby krętaczy, którzy tanio wygrywają przetargi w gminie później 1/3 do żwirowni 2/3 do najtańszego RIPOK-a na składowanie na kwaterze. Szkoda. Znowu kilka lat stracone.

Lobby łatwą ręką kasy nie odda. MŚ wymyśli mnóstwo dodatkowych inwestycji (monitoringi, zabezpieczenia) a odpady jak będą znikać tak bedą czy też terminiecznie czy poprzez "rekultywację" żwirowni. Czas spadać z branży jednym słowem, niech sami sobie zagospodarowywują odpady


Koniec PATOLOGI

Komentarz #17446 dodany 2019-05-04 07:18:14

Rząd się boi że wypłynie milion ton odpadów do tej pory chowanych po nocach w RIPOK ach, bądź innych dziurach. Boi się także że nagle do urzędów wpłynie 170 000 000 (milionów) z tytułu opłaty Marszałkowskiej, i co mieliby z tym zrobić. Bez rozdzielenia transportu od zagospodarowania patologia systemu odbioru odpadów będzie się pogłębiać do punktu krytycznego, czyli momentu kiedy obywatel zapłaci 50 zł za osobę, co zwiększy grono osób nieplacacych. Następna kwestia to zakazane udziału firmie Transportującej odpady i posiadającej własny RIPOK udziału w przetargach. Dopiero wtedy sytuacja w gospodarce odpadami się poprawi. NIESTETY ALE NIKT W NASZEJ POLSCE NIE CHCE UZDROWIĆ TEJ PATOLOGI.... MOŻE NSTĘPNA EKIPA??

znawiec

Komentarz #17474 dodany 2019-05-06 08:09:00

Koniec PATOLOGI napisał/a:

Rząd się boi że wypłynie milion ton odpadów do tej pory chowanych po nocach w RIPOK ach, bądź innych dziurach. Boi się także że nagle do urzędów wpłynie 170 000...

Patologie rodzi głęboka ingerencja przepisami w różne aspekty gospodarki. Patologiczne jest tworzenie quasimonopolów poprzez tworzenie sztucznych tworów jak rejony gospodarki odpadami. Patologiczne jest to, że większość RIPOK-ów jest w rękach władz samorządowych i obsadzane tam są stanowiska wg klucza partyjnego. Patologiczne jest odejście od przetargów przez zastosowanie zasady "IN HOUSE". A na marginesie najbardziej kosztotwórcze jest na dzisiaj rozporządzenie zabraniające składowania frakcji kalorycznych, tzw. "opłata marszałkowska" oraz quasimonopol RIPOK-ów, który przez rozdzielenie przetargów jeszcze by wzrósł. Ale, żeby pisać merytorycznie trzeba się troszeczkę znać na problemie....


KTOŚ

Komentarz #17475 dodany 2019-05-06 08:13:09

Czyżby Rząd zaczął słuchać i myśleć... NO NIEMOŻLIWE


MANIEKK

Komentarz #17476 dodany 2019-05-06 08:26:57

Rząd który wycofuje się z np. rozdzielenia transportu i zagospodarowania, zezwala na tuszowanie i zakłamywanie rzeczywistości. Jeżeli gminy chcą łączyć transport i zagospodarowanie to ok, ale w przetargu muszą określić ilość ton do zebrania jako sztywną granicę, a to co będzie ponad to gmina zapłaci wedle ceny przetargowej adekwatnie do ilości zebranej. Ciekawie co na taki zapis wymyślą samorządy?? Nie może być tak że za odpady gminy płaci odbierający i transportujący, bo nieuczciwi będą kombinować jak takie nadwyżki zagospodarować (za darmo) ….

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024