Gorzowski Zakład Utylizacji Odpadów wraz z francuskim partnerem, spółką Recupyl, uruchomił 1 lipca w Stanowicach zakład przetwarzania baterii.

– Pozyskanie francuskiego partnera pozwoli nam na spełnienie wymogów dotyczących recyklingu baterii, które będą już obowiązywać od 2011 roku – mówił Marek Wróblewski, prezes ZUO.

– Wybraliśmy Polskę, Gorzów, a nie Słowację, kraje bałtyckie czy Czechy, bo tu proces zbierania baterii jest zaawansowany – podkreślił Farouk Tedjar, prezydent spółki Recupyl SAS zaznaczając jednocześnie, że w przyszłości na terenie zakładu planowane jest uruchomienie instalacji do recyklingu ekranów ciepłokrystalicznych i przetwarzania akumulatorów do samochodów hybrydowych.

Bezpośrednio po podpisaniu aktu założycielskiego, dokonano symbolicznego rozruchu nowoczesnej linii do sortowania baterii. Druga linia do przetwarzania powstanie na przełomie lipca i sierpnia. Zdolności przetwarzania w zakładzie wyniosą 1,5-2 tys. ton rocznie baterii alkalicznych i kwasowych. W Gorzowie od pięciu lat systematycznie prowadzona jest przez wydział ochrony środowiska i rolnictwa Urzędu Miasta zbiórka baterii, w wyniku której pozyskano już 12,7 ton tego surowca.

źródło: gorzow.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj