Ekologiczna misja „Przybyszów z Planety WEEE” dobiegła końca! Roboty skonstruowane z elektrośmieci po dwu miesięcznej misji edukacyjnej w kwestii recyklingu zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, opuszczają stolicę.

Eko stwory można było oglądać na wystawie edukacyjnej w centrum handlowym Reduta, do końca kwietnia. Wystawa została zorganizowana przez ElektroEko Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego, w ramach edukacyjnego programu ekologicznego „Centrum z Klimatem”. Planowane są kolejne ekspozycje w pozostałych centrach handlowych, które przyłączyły się do programu.

Tajemniczy „Przybysze z Planety WEEE” to roboty skonstruowane z elektrośmieci przez uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych, którzy wzięli udział w konkursie zorganizowanym przez podkarpacki Związek Komunalny „Wisłok” oraz organizację odzysku ElektroEko. Młodzi konstruktorzy chcieli zwrócić uwagę na  potrzebę odpowiedniego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym, który zaliczany jest do kategorii odpadów niebezpiecznych, powinien być selektywnie zbierany i następnie przekazany do recyklingu. Przybysze WEEE mają przestrzegać ludzi przed niewłaściwym postępowaniem z elektrośmieciami, ponieważ urządzenia elektryczne i elektroniczne, które często przez lata służą człowiekowi, po swej technicznej śmierci stanowią realne zagrożenie zarówno dla środowiska, jak i życia ludzi i zwierząt.

– Zorganizowaliśmy wystawę edukacyjną „Przybysze z Planety WEEE” aby w atrakcyjny i ciekawy sposób przekazać wskazówki, ważne informacje oraz ciekawostki na temat selektywnej zbiórki i recyklingu elektrośmieci. Cieszy nas bardzo duże zainteresowanie wystawą. To ważne, aby elektrośmieci oddawać do wyznaczonych miejsc: do sklepów lub do gminnych punktów zbierania – mówi Anna Podsiadło z ElektroEko.

Wystawę uzupełniały zdjęcia z ciekawostkami dotyczącymi recyklingu elektrośmieci, oraz tablice edukacyjne z komiksowymi przygodami Zielonej Rodzinki, która przedstawia legalne możliwości pozbycia się zużytych urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Zwiedzający mogą również usiąść wygodnie na niekonwencjonalnych ławeczkach recyklingowych wykonanych z przycisków do klawiatury.

Głównym organizatorami wystawy było ElektroEko Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego oraz Centrum Handlowe Reduta, a jej partnerami – Związek Komunalny Wisłok oraz firma Remondis Electrorecykling. Wystawa odbywała się w ramach edukacyjnego programu ekologicznego „Centrum z Klimatem” wdrożonego w CH Reduta w grudniu 2007 r.


 

Czytaj więcej

Skomentuj