Nowoczesny kontener na elektroodpady pojawiał się w centrum Mikołowa na Śląsku. Można do niego wrzucać zużyte baterie, żarówki, płyty CD, telefony, ładowarki czy piloty do telewizorów.

Pojemnik podzielony jest na przegródki, co sprawia, że wrzucony do odpowiedniego otworu przedmiot zostaje od razu posegregowany. Opisane otwory i sloty o specjalnych kształtach znajdują się w górnej części kontenera. Dzięki temu wiadomo, do której przegródki odpady powinny trafić.

Otworów i przegródek jest siedem. Każdy z siedmiu wewnętrznych pojemników ma 33 litry pojemności. Kontener oznakowano logotypem miasta oraz napisem “punkt zbiórki elektroodpadów”.

Kontenery wyprodukowane są z wysokiej jakości stali pokrytej farbą odporną na zdrapywanie (rysowanie) i laminowanego szkła o wysokiej odporności.

Podobne eko-kontenery na małe elektroodpady pojawiły się już m.in. w Legnicy, Sopocie, Nysie, Wieliszewie i Grodzisku Wielkopolskim. Gminy wykorzystują je nie tylko do zbierania małych odpadów problemowych, ale także do promowania idei recyklingu i przypominania, że elektroodpady są niebezpieczne dla środowiska, jeśli nie zostaną w prawidłowy sposób potraktowane przez właściciela, który chce się ich pozbyć. Powinny trafiać właśnie do takich pojemników lub do miejsc zbiórki elektro-sprzętów.

 

Źródło: UM Mikołów, UM Sopot

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj