(3.10) Działacze ze Sri Lanki, Kenii, Kanady i Bangladeszu zostali ogłoszeni laureatami nagrody fundacji Right Livelyhood Award za 2007 rok, nazywanej "alternatywnym Noblem", za propagowanie pokoju, bioróżnorodności i energii odnawialnej. Zwycięzcy podzielą miedzy siebie nagrodę w wysokości 2 mln koron (218 tys. euro), ufundowaną przez szwedzko-niemieckiego filantropa w celu uhonorowania działalności, niedocenianej – jego zdaniem – przez zwykłe Nagrody Nobla.

Organizacja non-profit Grameen Shakti została nagrodzona za działalność propagującą energię słoneczną na wiejskich terenach Bangladeszu.

Lankijskiego wykładowcę prawa Christophera Weermantry, byłego wiceprezesa Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości, uhonorowano za wysiłki zmierzające do "umocnienia i poszerzenia sfery obowiązywania prawa międzynarodowego".

Laureatką nagrody została także Dekha Ibrahim Abdi, kenijska działaczka muzułmańska na rzecz pokoju, za budowanie pomostów między religiami i kulturami. Kanadyjskich farmerów Percy i Louise Schmeiserów nagrodzono natomiast za obronę bioróżnorodości i praw farmerów.

Nagrody zostaną wręczone 7 grudnia, podczas uroczystości w szwedzkim parlamencie. Przyznawana od 1980 roku Nagroda Right Livelyhood Award została ufundowana przez Jakoba von Uexkull, międzynarodowej sławy filatelistę, który w celu jej ufundowania sprzedał swą ogromną kolekcję znaczków pocztowych.źródło: PAP / Onet.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj