Reklama

AD1A FAMAK [29.05-30.06.24]

Pułapki na śmieci montowane w potokach. Rocznie każda łapie ich ponad tonę

Pułapki na śmieci montowane w potokach. Rocznie każda łapie ich ponad tonę
szp
13.08.2020, o godz. 9:14
czas czytania: około 2 minut
0

Gdańskie Wody zamontowały na dwóch potokach specjalne pułapki – siatki mające wyłapywać płynące wodą śmieci. Do każdej z nich wpada około 100 kg śmieci miesięcznie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Siatki-pułapki zamontowano najpierw na potoku Strzyża (na wysokości zbiornika retencyjnego Srebrniki). Od maja ich zadaniem było wyławianie z wody śmieci – jak się okazało najczęściej foliówek, butelek i jednorazowych rękawiczek. – Zapobiegając przedostawaniu się odpadów stałych spływających z górnych tarasów Gdańska do ujścia potoku, rozwiązanie pomaga ograniczyć ilość odpadów płynących dalej do Zatoki Gdańskiej – tłumaczy Agnieszka Kowalkiewicz, rzeczniczka Gdańskich Wód.

Skuteczność metody była monitorowana i  szybko okazało się, że spełnia swoje zadanie. W ciągu miesiąca w pułapkę wpada ok. 100 kg odpadów – w skali roku to ponad tona śmieci, która nie trafia do Bałtyku. Jednocześnie, rozwiązanie jest bardzo atrakcyjne cenowo – koszt kompletu siatek nie przekracza 3 tys. zł. – Zadowoleni z działania siatek, zdecydowaliśmy się zamontować dwie kolejne, tym razem na Potoku Matarnickim, przy zbiorniku retencyjnym Kiełpinek – mówi Kowalkiewicz. – Ich zadaniem będzie wyłapywanie zanieczyszczeń przede wszystkim z węzła Matarnia.

Nowe pułapki są podobne do tych, które pojawiły się przy Srebrnikach. Każda z nich ma 4 m długości. Różnią się jednak wielkością oczek. Te zakupione ostatnio mają zwiększyć bezpieczeństwo żyjących w potoku ryb.

Bardzo możliwe, że wkrótce takie pułapki pojawią się także w innych lokalizacjach. – Myślimy o kolejnych miejscach, choć jeszcze nie podjęliśmy ostatecznej decyzji. Mocnym kandydatem jest zbiornik Augustowska na Potoku Oruńskim – dodaje Kowalkiewicz.

Inspiracją dla Gdańskich Wód było australijskie miasto Kwinana, gdzie siatkowe łapacze śmieci zastosowano z powodzeniem w 2018 r.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024