Puławy (woj. lubelskie) w ramach akcji edukacyjno-informacyjnej “Budki dla jerzyków” przekaże w środę bezpłatnie mieszkańcom 115 gotowych budek lęgowych. To pożyteczny ptak, w Puławach żyje około 200 par jerzyków – powiedział ornitolog Piotr Safadera.

Akcja “Budki dla jerzyków” rozpocznie się o godzinie 14 na Placu Chopina przy ulicy Lubelskiej w Puławach. Podczas wydarzenia zaplanowano prezentacje dotyczące biologii jerzyka, przystosowania do życia w mieście i korzyści związanych z przyjęciem jerzyków w swoim otoczeniu.

Bezpieczne miejsce lęgu i wychowania młodych

– Podczas poprzednich akcji rozdaliśmy niemal 300 budek dla jerzyków. Mieszkańcy zawsze chętnie przychodzą, odbierają budki, zawieszają je i potem nas informują, czy jerzyki przyleciały. Są bardzo zadowoleni, jeśli zawiesili budkę, a ta szybko została zamieszkała – powiedziała w poniedziałek Izabela Gierdrojć, kierownik działu zieleni Zarządu Dróg Miejskich w Puławach.

W jej ocenie gotowe budki lęgowe to “sprawdzona przez specjalistów metoda, aby stwarzać ptakom bezpieczne miejsce lęgu i wychowania młodych”. Jak dodała cały czas prowadzone są akcje zwiększania populacji jerzyków żyjących na terenie Puław. – Wykonujemy budki podtynkowe i zawieszamy je podczas termomodernizacji budynków użyteczności publicznej. Jednym z najlepszych przykładów takiego działania jest budynek Schroniska Młodzieżowego w Puławach, który podtynkowo ma najwięcej w mieście zawieszonych budek dla jerzyków i nietoperzy – podkreśliła Giedrojć.

Nieuciążliwy dla ludzi ptak

Zdaniem ornitologa Piotra Safadera z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, jerzyk jest nieuciążliwym dla ludzi ptakiem, nie brudzi ścian budynków i nie siada na parapetach ani na balkonach. – Poluje na komary, meszki oraz wiele innych owadów męczących dla człowieka. Wielkość populacji Puław szacuję na około 200 par jeżyków. Jerzyk lubi wysokie budynki, które są dla niego substytutem dawnych naturalnych gór skalistych – wyjaśnił i dodał, że gatunek ten uwielbia liczne zakamarki, niedociągnięcia budowlane, przewody wentylacyjne i bardzo dobrze zaaklimatyzował się w mieście.

Jerzyki zamieszkują niemal całą Europę, część Azji oraz północną Afrykę. Zimują w południowej Afryce, do Polski przylatują na początku maja, a odlatują w połowie sierpnia. W Polsce populacja jerzyków liczy od 150 tysięcy do 200 tysięcy par.

Czytaj więcej

Skomentuj