Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Rada Konferencji Episkopatów Europy o ochronie środowiska

Rada Konferencji Episkopatów Europy o ochronie środowiska
Bartłomiej Leśniewski
17.06.2024, o godz. 10:33
czas czytania: około 2 minut
0

Potrzebujemy poszanowania środowiska naturalnego, jak również poszanowania człowieka i jego prawa do integralnego rozwoju - stwierdzili uczestnicy konferencji „Krzyk stworzenia jako wyzwanie do rozmowy ekologicznej”, zorganizowanej w Monachium w ramach prac Rady Konferencji Episkopatów Europy.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

W konferencji, która odbyła się na Katolickiej Akademii w Monachium w dniach od 9 do 12 czerwca, udział wzięli biskupi i duchowni jako delegaci poszczególnych episkopatów z krajów europejskich, ale także wybranych Kościołów chrześcijańskich oraz osoby świeckie – poinformowało biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski.

Ekologiczna misja Kościoła

Biskup Antonín Basler z Ołomuńca podkreślał, że nawet małe kraje jak Czechy, a w nich także wspólnota katolicka, mają swoją misję do wypełnienia na rzecz stworzenia.

“Wszyscy uczestnicy konferencji byli zgodni, że mówiąc o potrzebie poszanowania środowiska naturalnego należy przede wszystkim pamiętać także o samym człowieku i jego prawie do integralnego rozwoju” – zaznaczyli autorzy komunikatu.

Ukraiński biskup grecko-katolicki obrządku bizantyjsko-ukraińskiego posługujący w Niemczech i krajach Skandynawii Bohdan Dzyurakh podkreślał, że prawo do integralnego rozwoju i prawo do godnego życia w aspekcie ekologii powinno być wpisane w prawa człowieka.

“Rolą Kościoła, Papieża i Watykanu jest intensywne podejmowanie działań w przestrzeni Wspólnoty międzynarodowej, aby jak najskuteczniej i najszybciej przyczyniać się do wprowadzania pewnych zmian w życiu społecznym, w prawodawstwie w przestrzeni międzynarodowej i poszczególnych państwach, by w ten sposób wspierać i chronić integralny rozwój człowieka na całym świecie” – mówił dr Tebaldo Vinciguerra z watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.

Ekologia nie może być religią

Zdaniem prof. Markusa Vogta z Monachium “ekologia nie może być religią, ale religia powinna się odnosić do ekologii przede wszystkim w wymiarze moralnym i etycznym”.

Na zakończenie konferencji bp Bohdan Dzyurakh oraz prof. William Barbieri z USA przedstawili reportaż na temat katastrofy ekologicznej, jaką spowodował wybuch wojny w Ukrainie. W ich ocenie wojna jest nie tylko dramatem wielu ludzi, ale także katastrofą ekologiczną, która jest skutkiem braku poszanowania prawa człowieka do życia i jego integralnego rozwoju.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024