Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

Rada Konferencji Episkopatów Europy o ochronie środowiska

Rada Konferencji Episkopatów Europy o ochronie środowiska
Bartłomiej Leśniewski
17.06.2024, o godz. 10:33
czas czytania: około 2 minut
0

Potrzebujemy poszanowania środowiska naturalnego, jak również poszanowania człowieka i jego prawa do integralnego rozwoju - stwierdzili uczestnicy konferencji „Krzyk stworzenia jako wyzwanie do rozmowy ekologicznej”, zorganizowanej w Monachium w ramach prac Rady Konferencji Episkopatów Europy.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

W konferencji, która odbyła się na Katolickiej Akademii w Monachium w dniach od 9 do 12 czerwca, udział wzięli biskupi i duchowni jako delegaci poszczególnych episkopatów z krajów europejskich, ale także wybranych Kościołów chrześcijańskich oraz osoby świeckie – poinformowało biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski.

Ekologiczna misja Kościoła

Biskup Antonín Basler z Ołomuńca podkreślał, że nawet małe kraje jak Czechy, a w nich także wspólnota katolicka, mają swoją misję do wypełnienia na rzecz stworzenia.

“Wszyscy uczestnicy konferencji byli zgodni, że mówiąc o potrzebie poszanowania środowiska naturalnego należy przede wszystkim pamiętać także o samym człowieku i jego prawie do integralnego rozwoju” – zaznaczyli autorzy komunikatu.

Ukraiński biskup grecko-katolicki obrządku bizantyjsko-ukraińskiego posługujący w Niemczech i krajach Skandynawii Bohdan Dzyurakh podkreślał, że prawo do integralnego rozwoju i prawo do godnego życia w aspekcie ekologii powinno być wpisane w prawa człowieka.

“Rolą Kościoła, Papieża i Watykanu jest intensywne podejmowanie działań w przestrzeni Wspólnoty międzynarodowej, aby jak najskuteczniej i najszybciej przyczyniać się do wprowadzania pewnych zmian w życiu społecznym, w prawodawstwie w przestrzeni międzynarodowej i poszczególnych państwach, by w ten sposób wspierać i chronić integralny rozwój człowieka na całym świecie” – mówił dr Tebaldo Vinciguerra z watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.

Ekologia nie może być religią

Zdaniem prof. Markusa Vogta z Monachium “ekologia nie może być religią, ale religia powinna się odnosić do ekologii przede wszystkim w wymiarze moralnym i etycznym”.

Na zakończenie konferencji bp Bohdan Dzyurakh oraz prof. William Barbieri z USA przedstawili reportaż na temat katastrofy ekologicznej, jaką spowodował wybuch wojny w Ukrainie. W ich ocenie wojna jest nie tylko dramatem wielu ludzi, ale także katastrofą ekologiczną, która jest skutkiem braku poszanowania prawa człowieka do życia i jego integralnego rozwoju.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1D AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024