“Obawiam się o swoje zdrowie i życie. Mam nadzieję, że nie mamy w Kaliszu do czynienia z mafią śmieciową, która jest bardzo groźna. Czuję się zagrożona” – powiedziała na wtorkowej konferencji prasowej w Kaliszu radna Prawa i Sprawiedliwości Agnieszka Konieczna.

Poseł PiS Piotr Kaleta zorganizował w wtorek w Kaliszu konferencję prasową, któremu towarzyszyli radni klubu Prawa i Sprawiedliwości Agnieszka Konieczna i Roman Piotrowski. Tematem przewodnim był projekt uchwały prezydenta miasta w sprawie podwyższenia opłat za odbiór śmieci w Kaliszu z 23 zł na 29 zł za odpady segregowane, który nie przeszedł na lipcowej sesji rady miasta.

Wówczas 11 radnych zagłosowało za uchwałą, 11 było przeciwnych, a radna Agnieszka Konieczna wstrzymała się od głosu. Remis spowodował, że uchwała dotycząca podwyżki nie przeszła.

“Na poprzedniej sesji wstrzymałam się od głosowania ws. uchwały śmieciowej, ponieważ miałam wątpliwości. Zadałam pytanie, jakie możemy dać mieszkańcom miasta gwarancje, że nie będzie kolejnych podwyżek. Nie uzyskałam odpowiedzi na to pytanie” – powiedziała.

Groźby po głosowaniu ws. opłaty śmieciowej

Radna wystąpiła z wnioskiem o udostępnienie jej dokumentów, zawartych pomiędzy miastem a firmami sprzątającymi. “Kilkukrotnie prosiłam naczelnika a z interpelacją zwróciłam się do prezydenta. Otrzymałam lakoniczną odpowiedź bez żadnych dokumentów” – dodała radna Agnieszka Konieczna.

Po decyzji ws. głosowania radna otrzymała groźby karalne. “Obawiam się o swoje zdrowie i życie. Mam nadzieję, że nie mamy do czynienia z mafią śmieciową, która jest bardzo groźna. Czuję się zagrożona” – oświadczyła Konieczna.

Na razie – jak powiedziała PAP – nie podejmuje żadnych kroków. Dodała: “muszę w spokoju rozważyć, co z tym zrobić”.

Zdaniem posła Piotra Kalety sprawa podwyżki opłat za śmieci budzi w Kaliszu wiele niepokojów i kontrowersji. “Po pierwsze proponowana skala podwyżek jest bardzo wysoka. Nie mamy przeprowadzonej odpowiedniej kalkulacji i dokumentów, które pozwoliłyby nam na sprawdzenie, czy podwyżka w takim charakterze powinna się odbyć” – powiedział poseł PiS.

Dodał: “dochodzą do nas bardzo niepokojące informacje dotyczące braku jawności i transparentności”. Dlatego w poniedziałek poseł Piotr Kaleta wystąpił do prezydenta z wnioskiem o udostępnienie dokumentów związanych z odbiorem śmieci.

“Dziwi fakt, że to jest informacja, która powinna być powszechnie dostępna i umieszczona w Biuletynie Informacji Publicznej. Niestety jej tam nie ma” – zauważył Piotr Kaleta.

Prezydent Kalisza odpowiada na zarzuty PiS

Prezydent Krystian Kinastowski także odniósł się do sprawy podwyższenia opłat za śmieci.

“Wszelkie działania zmierzające do zmian w sposobie naliczania opłat za odbiór i utylizację odpadów komunalnych odbywają się za wiedzą i z udziałem radnych. Jak już informowałem, powołany został zespół, w jego skład weszli przedstawiciele rady miasta, spółdzielni lokatorskich, rad osiedli. Zadaniem zespołu jest wypracowanie nowych zasad gospodarki odpadami, w tym wybór metody pobierania opłat” – poinformował Kinastowski.

“W skład zespołu wchodzą radni Rady Miasta Kalisza, w tym radna Agnieszka Konieczna, którzy na bieżąco otrzymują wszelkie informacje. Ostatnie spotkanie zespołu odbyło się 5 sierpnia, a pani radna w nim uczestniczyła” – dodał.

“System gospodarki odpadami w Kaliszu kosztuje tyle, ile kosztuje i my dopiero w grudniu czy w styczniu będziemy mieli wszystkie faktury i będziemy wiedzieli, ile ten system kosztował. Zgodnie z ustawą i z przepisami mieszkańcy będą musieli zapłacić. Czy to będzie metoda od osoby, czy od wody, czy od metra kwadratowego – żadna z nich nie jest idealna, jedne są bardziej skuteczne, drugie mniej” – powiedział prezydent.

Poinformował, że “w tej chwili pieniędzy w systemie brakuje i będzie trzeba podnieść ceny. Ja jestem za tym, żeby za śmieci w Kaliszu płacić jak najmniej. Jednak ceny usług poszły w górę a śmieci jest produkowanych coraz więcej. Trzeba produkować mniej śmieci, wtedy będą mniej kosztowały” – oświadczył.

Sprawa planowanej podwyżki opłat za śmieci wróci na nadzwyczajnej sesji rady miasta, zwołanej na 12 sierpnia.

Czytaj więcej

Skomentuj