Stołeczny ratusz musi jak najszybciej przygotować, a rada Warszawy przyjąć nową ustawę śmieciową zgodną ze znowelizowaną ustawą o gospodarce odpadami, która wprowadziła górny limit opłat w wysokości 150 zł dla jednej osoby – powiedział radny Wiktor Klimiuk z PiS.

W środę Sejm przyjął nowelizację “ustawy śmieciowej”. Zgodnie z nowelą opłata śmieciowa przy metodzie “od wody” nie będzie mogła być wyższa niż 7,8 proc. przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na jedną osobę ogółem za gospodarstwo domowe (tj. ok. 150 zł).

– To bardzo dobra wiadomość, bo system odbioru odpadów od dawna kulał. Władze niektórych miast, w szczególności Warszawy, wykorzystały poprzednią zamianę ustawy do podwyższenia opłat za gospodarkę odpadami. W stolicy wykorzystano to do łatania dziur budżetowych. Dzięki przyjętej przez sejm nowelizacji nie będzie już można pobierać tak wysokich kwot – ocenił Klimiuk. – Mam nadzieję, że tym razem rada warszawy nie będzie chciała maksymalizować zysków, tylko spokojnie porozmawia ze specjalistami, z opozycją, a przede wszystkim z mieszkańcami i przyjmie uchwałę, która nie będzie krzywdziła niektórych Warszawiaków.

Samorządowiec podkreślił, że nowelizacja zmusza władze Warszawy do przygotowania i podjęcia nowej uchwały dotyczącej gospodarki odpadami. Przypomniał, że również wyroki sądów w sprawie systemu ryczałtowego i wodnego obligują władze do zmiany uchwały.

– Wyroki WSA mówiły, że rada Warszawy i prezydent popełnili wiele błędów podczas tworzenia i przyjmowania tych uchwał i były one niezgodne z prawem – wskazał.

Przyznał, że jeżeli zmiany zostaną wprowadzone na podstawie znowelizowanej ustawy śmieciowej, to Warszawa nie będzie musiała zwracać pieniędzy mieszkańcom, którzy płacili za odbiór śmieci sumy znacznie przekraczające górną granicę opłat, o której mówi przyjęta w środę ustaw.

Wskazał, że “inaczej będzie, jeżeli uprawomocnią się wyroki sądów administracyjnych mówiące, że Warszawa pobierała nielegalnie tak wysokie opłaty za wodę”.

– W takim wypadku miasto będzie musiało zwrócić niesłusznie pobrane kwoty – wyjaśnił.

Nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o odpadach teraz trafi do podpisu prezydenta.

Czytaj więcej

3 Komentarze

  1. 150 max fajnie tylko co jeśli w gospodarstwie domowym mieszka 6 lub więcej osób i płaci wg osób? To co max stawka to tylko 25 zł od osoby lub mniej?

  2. Pierwszy szok – Ustawa musi być zgodna z ustawą. Drugi szok – od kiedy to rady gmin podejmują ustawy. Taka malutka rada – pomyślcie zanim coś napiszecie !

Skomentuj