Raport BIC: Polska krajem o dużym potencjale w obszarze biogospodarki

Raport BIC: Polska krajem o dużym potencjale w obszarze biogospodarki
sr
22.03.2018, o godz. 12:16
czas czytania: około 2 minut
0

Potencjał i możliwości rozwoju biogospodarki w Polsce przedstawia najnowszy raport Bio-based Industries Consortium (BIC). Wynika z niego, że Polska jest potentatem w produkcji wysokiej jakości żywności i ma duże zasoby biologiczne, żeby stać się ważnym punktem na biogospodarczej mapie Europy. 

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Biogospodarka w Polsce skupia się wokół tradycyjnych sektorów: rolnictwa, leśnictwa i przetwórstwa spożywczego. Ta gałąź krajowej gospodarki odpowiedzialna jest za niemal 20 proc. zatrudnienia oraz 10 proc. całkowitej wielkości produkcji.

Polska jest na siódmym miejscu w Europie jeśli chodzi o wartość sektora rolniczego (w czołówce są Francja, Niemcy, Włochy i Hiszpania) i zajmuje czwarte miejsce wśród krajów UE w produkcji rzepaku.

Rolnictwo głównym źródłem biomasy

Aż 76 proc. biomasy w Polsce pochodzi z sektora rolnictwa. Dużą rolę w gospodarce kraju odgrywa także przemysł chemiczny i farmaceutyczny – ten drugi odnotował wzrost sięgający 60 proc. na przestrzeni ostatniej dekady.

– Przygotowany przez nas raport pokazuje ogromny potencjał rozwoju biogospodarki w Polsce. Polska jest w trakcie przygotowania narodowej strategii rozwoju w tym obszarze. BIC i BBI JU chcą aktywnie współpracować z lokalnymi partnerami w celu wsparcia   zrównoważonego rozwoju i wykorzystania potencjału europejskiej biogospodarki –  powiedział Dirk Carrez, dyrektor BIC.

3,7 miliarda euro na innowacje

Mimo że Polska nie opublikowała dotąd swojej strategii w tym obszarze, jeszcze w tym   roku przedstawiony ma zostać plan działania, który pomoże w rozwoju krajowego bioprzemysłu. W lipcu tego roku przedstawiciele BIC przyjadą do Polski budować świadomość potencjału biogospodarki i integrować uczestników rynku w tworzeniu tego obszaru gospodarki.

Produkcja oparta na biotechnologii w znaczącym stopniu zależy od innowacji, co wiąże się inwestycjami w nowe technologie i rozwiązania. Mają one umożliwić wytwarzanie wysokiej jakości bioproduktów, wspierać projekty badawcze i promować biogospodarkę. Bio-based Industries Consortium (BIC) w ramach parterstwa publiczno-prywatnego (PPP) z Komisją Europejską na wsparcie europejskiego sektora biogospodarki przeznaczy 3,7 miliarda euro.

Pełny raport Bio-based Industries Consortium:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024