“Coraz większe zaśmiecenie to fakt. Potwierdzają go kolejne ekspertyzy oraz to, co widzimy wokół. Na wagę problemu wskazują także kierunki polityki Unii Europejskiej, mające na celu przeciwdziałanie zaśmiecaniu” – piszą eksperci PSZW.
Raport ma być głosem organizacji pozarządowych spoglądających na kwestie zaśmiecenia z perspektywy środowiska i społeczeństwa, a nie własnych interesów i zysków, “bo tak trzeba nazwać próbę pominięcia puszek i szklanych butelek w budowanym systemie kaucyjnym w Polsce”.
Mimo doświadczeń europejskich w zakresie skutecznych systemów kaucyjnych obejmujących wszystkie opakowania po napojach – piszą autorzy raportu – Ministerstwo Klimatu i Środowiska wciąż się waha, czy polski system kaucyjny powinien objąć puszki i szklane butelki.
“Polskie Stowarzyszenie Zero Waste patrzy na odpady ponad podziałami na plastik metal i szkło, a naszym jedynym interesem jest ochrona czystego środowiska, bezpieczeństwo ludzi i zwierząt oraz bardziej efektywna gospodarka” – uważają ekolodzy.
Raport “Gospodarka odpadami opakowaniowymi po napojach w Polsce: teraz i w niedalekiej przyszłości” przypomina, że system kaucyjny ma na celu: zmniejszenie zaśmiecenia, zwiększenie recyklingu, przybliżenie Polski do modelu gospodarki obiegu zamkniętego.
Autorzy raportu piszą także o regulacjach Unii Europejskiej, współzależności, jaka łączy ROP i system kaucyjny, ekomodulacji opłat na przykładzie systemu fińskiego, znaczeniu opakowań wielorazowych, sytuacji w kraju, systemach kaucyjnych w wybranych krajach Europy, m.in. Litwy, Niemiec, Finlandii, propozycji polskiego systemu kaucyjnego, argumentach za włączeniem wszystkich rodzajów opakowań do efektywnego systemu kaucyjnego.
Pełną treść raportu można pobrać STĄD.
Komentarze (0)