Reklama

AD1A SELEKTYWNA [13.01-28.01.25]

Raport: Kaucje pod lupą Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste

Raport: Kaucje pod lupą Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste
dom
18.02.2022, o godz. 12:47
czas czytania: około 2 minut
0

Co roku każdy mieszkaniec Europy produkuje średnio 174 kg odpadów opakowaniowych (Eurostat 2018) z czego średnio 20–30% to opakowania po napojach. Tak duża ilość generowanych odpadów opakowaniowych jest również spowodowana odchodzeniem od opakowań wielokrotnego użytku – pisze Bartosz Malowaniec w najnowszym raporcie pt. "Gospodarka odpadami opakowaniowymi po napojach w Polsce: teraz i w niedalekiej przyszłości" przygotowanym przez Polskie Stowarzyszenie Zero Waste we współpracy z Fundacją Instytut Samorządowy.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B Sprawozdania roczne BDO [08.01-18.02.25]

“Coraz większe zaśmiecenie to fakt. Potwierdzają go kolejne ekspertyzy oraz to, co widzimy wokół. Na wagę problemu wskazują także kierunki polityki Unii Europejskiej, mające na celu przeciwdziałanie zaśmiecaniu” – piszą eksperci PSZW.

Raport ma być głosem organizacji pozarządowych spoglądających na kwestie zaśmiecenia z perspektywy środowiska i społeczeństwa, a nie własnych interesów i zysków, “bo tak trzeba nazwać próbę pominięcia puszek i szklanych butelek w budowanym systemie kaucyjnym w Polsce”.

Mimo doświadczeń europejskich w zakresie skutecznych systemów kaucyjnych obejmujących wszystkie opakowania po napojach – piszą autorzy raportu – Ministerstwo Klimatu i Środowiska wciąż się waha, czy polski system kaucyjny powinien objąć puszki i szklane butelki.

“Polskie Stowarzyszenie Zero Waste patrzy na odpady ponad podziałami na plastik metal i szkło, a naszym jedynym interesem jest ochrona czystego środowiska, bezpieczeństwo ludzi i zwierząt oraz bardziej efektywna gospodarka” – uważają ekolodzy.

Raport “Gospodarka odpadami opakowaniowymi po napojach w Polsce: teraz i w niedalekiej przyszłości” przypomina, że system kaucyjny ma na celu: zmniejszenie zaśmiecenia, zwiększenie recyklingu, przybliżenie Polski do modelu gospodarki obiegu zamkniętego.

Autorzy raportu piszą także o regulacjach Unii Europejskiej, współzależności, jaka łączy ROP i system kaucyjny, ekomodulacji opłat na przykładzie systemu fińskiego, znaczeniu opakowań wielorazowych, sytuacji w kraju, systemach kaucyjnych w wybranych krajach Europy, m.in. Litwy, Niemiec, Finlandii, propozycji polskiego systemu kaucyjnego, argumentach za włączeniem wszystkich rodzajów opakowań do efektywnego systemu kaucyjnego.

Pełną treść raportu można pobrać STĄD.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD2 ZM Zieleń na terenach zabytkowych [08.01-31.01.25]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 ZM Zieleń na terenach zabytkowych [08.01-31.01.25]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1A SELEKTYWNA [13.01-28.01.25]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2025