Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

Raport. Pijemy wodę z kranu czy z butelki?

Raport. Pijemy wodę z kranu czy z butelki?
Mat
23.02.2015, o godz. 15:36
czas czytania: około 2 minut
0

Wszyscy korzystamy z wody wodociągowej podczas przygotowywania posiłków czy herbaty ale jedynie 38% Polaków podałoby ją swoim dzieciom – takie dane pojawiły się w raporcie Fundacji Sendzimira.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Projekt „Woda wolna od butelek. Kształtowanie proekologicznych postaw konsumenckich w zakresie korzystania z wody w opakowaniach jednorazowych” prezentuje postawy i przyzwyczajenia Polaków wobec picia wody z kranu i wód butelkowanych. Raport na ten temat powstał na podstawie badań przeprowadzonych przez TNS Polska wśród mieszkańców dużych miast – Warszawy, Krakowa i Łodzi.

Infografika-2-Woda-z-kranu-duza

Z butelki wygodniej

Z badań wynika, iż woda spożywana w polskich domach pochodzi w głównej mierze z plastikowych butelek (74%), ponieważ wg respondentów jest smaczniejsza niż wodociągowa (42% odpowiedzi) oraz zawiera minerały (25% odpowiedzi). O wyborze wody butelkowanej decyduje też jej dostępność w sprzedaży, łatwość przenoszenia oraz fakt, że można ją kupić w różnych wariantach (np. gazowana i niegazowana, dostępna w butelkach o różnej pojemności).

Respondenci chętniej sięgają po wodę butelkowaną pomimo świadomości, że jednorazowe butelki plastikowe mają negatywny wpływ na środowisko. Woleliby jednak korzystać z butelek zwrotnych (67% odpowiedzi), funkcjonujących w systemie ogólnodostępnych automatów. Dobrze postrzegane byłoby także wprowadzenie powszechnego obowiązku przyjmowania butelek zwrotnych na wodę we wszystkich sklepach.

Infografika-3-Opakowania-duze

Kranówka z kredytem zaufania

Osoby deklarujące picie wody z kranu uzasadniły swój wybór jej ogólnodostępnością (60% odpowiedzi), brakiem różnicy w porównaniu do wody w butelce (21% odpowiedzi) oraz niższą ceną (12% odpowiedzi). Jednocześnie przyznali, że dużo chętniej sięgają po wodę z kranu po wcześniejszym przegotowaniu.

Brak zaufania do „kranówki” wynika głównie z przekonania, że jest ona niezdrowa (25%) i niesmaczna (26%). Są to główne powody dlaczego spożywanie wody z kranu budzi niepokój i jest postrzegane negatywnie.

Respondenci podkreślali także, że aby zachęcić większą liczbę osób do picia wody z kranu należałoby umożliwić im badanie jakości wody w domu nie w stacji uzdatniania ponieważ woda po przejściu przez instalację może ulec zanieczyszczeniu. Pomogły by w tym także przeprowadzenie ogólnopolskiej akcji propagującej picie „kranówki”, ulotki zawierające informacje o składzie wody w danym miejscu oraz zwiększenie dostępności źródełek/zdrojów z wodą wodociągową w miejscach publicznych. Do Polaków przemówiłoby także promowanie picia wody z kranu przez obdarzone autorytetem osoby reprezentujące instytucje odpowiedzialne za zdrowie publiczne.

Infografika-4-Perspektywy-duza

Cały raport dostępny jest na stronie www.woda.sendzimir.org.pl.

 

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d pszok [25.07-28.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024