Reklama

AD1A EONOVA [22.01-06.02.25]

RDF z Zawiercia w całości do zabrzańskiej elektrociepłowni

RDF z Zawiercia w całości do zabrzańskiej elektrociepłowni
ZM/PAP
13.12.2024, o godz. 13:17
czas czytania: około 2 minut
0

Instalację do produkcji RDF, z której paliwo w całości będzie wykorzystywane tylko w ciepłownictwie otworzył w Zawierciu koncern energetyczny Fortum. Wytworzony w Zawierciu RDF trafia do elektrociepłowni Fortum w Zabrzu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B Sprawozdania roczne BDO [08.01-18.02.25]

Zawierciańska instalacja jest pierwszą w Polsce, z której RDF jest wykorzystywany tylko w ciepłownictwie – EC Zabrze jest jego jedynym odbiorcą.

100 tys. ton wydajności przetwarzania

Budowa zakładu przy ul. Gospodarczej w Zawierciu ruszyła w ub. roku i kosztowała ok. 35 mln zł. Instalacja o wydajności przetwarzania ok. 100 tys. ton odpadów mieści się obok tamtejszego Zakładu Gospodarki Komunalnej.

Zbudowany we współpracy z ZGK i miastem zakład, ma uzupełniać lokalny system gospodarki odpadami. Bezpośrednio stworzył kilkanaście nowych miejsc pracy i korzysta z lokalnych firm transportowych, co generuje kolejne miejsca. Instalacja ma nie być uciążliwa dla otoczenia: proces produkcji odbywa się w całości w hali, z której powietrze jest oczyszczane.

Dawna zabrzańska elektrociepłownia, o historii sięgającej początków XX w., stała się częścią Fortum w 2011 r. W 2015 r. firma zdecydowała o budowie nowego zakładu. Prace rozpoczęły się w maju 2016 r. Zakończona w 2018 r. budowa kosztowała ok. 870 mln zł. Obecnie wielopaliwowa elektrociepłownia dostarcza prąd i ciepło do blisko 70 tys. odbiorców w Zabrzu i sąsiednim Bytomiu.

Wielopaliwowa czyli gotowa na zmiany dostępności i cen

Fortum akcentuje innowacyjność elektrociepłowni, wynikającą przede wszystkim z elastyczności paliwowej. Może być ona zasilana trzema paliwami – węglem, RDF i biomasą. Proporcja paliw może być zmieniana, w zależności np. od cen i dostępności. Źródło kogeneracyjne o mocy 225 MW zapewnia sprawność układu ponad 90 proc. Od początku działania zakładu w Zabrzu wykorzystano w nim kilkaset tysięcy ton RDF, przy czym średnia jego wartość opałowa to ok. 13 tys. kJ/kg, czyli więcej niż węgla brunatnego. Współspalanie paliwa alternatywnego w EC Zabrze pozwala na optymalizację wykorzystania węgla.

W nowym zakładzie w Zawierciu do wytwarzania paliwa RDF wykorzystywane są odpady z tzw. frakcji resztkowej, w której skład wchodzą odpady będące pozostałością po sortowaniu i nienadające się do recyklingu. Przepisy – zarówno europejskie, jak i krajowe – coraz bardziej ograniczają możliwości ich składowania.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD2 ZM Zieleń na terenach zabytkowych [08.01-31.01.25]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 ZM Zieleń na terenach zabytkowych [08.01-31.01.25]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1A SELEKTYWNA [13.01-28.01.25]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2025