PILNE!

Z informacji o wyniku naboru na stanowisko Głównego Inspektora Ochrony Środowiska opublikowanej na stronie KPRM wynika, iż nowym GIOŚ zostanie Joanna Piekutowska

Reakcja organów państwa w sprawie Odry ma być przedmiotem postępowania karnego

Reakcja organów państwa w sprawie Odry ma być przedmiotem postępowania karnego
PAP/dom
17.08.2022, o godz. 12:50
czas czytania: około 2 minut
0

Właściwa lub niewłaściwa reakcja organów państwa w sprawie Odry będzie przedmiotem postępowania karnego prowadzonego przez prokuraturę - zapowiedział w środę minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Dodał, że przeanalizowane zostanie zachowanie określonych urzędników w tej sytuacji.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Zapytany o ewentualne “błędy premiera Mateusza Morawieckiego” Ziobro zaznaczył, że “nie rozważamy błędów, mówimy tylko o pewnej presji, w której znalazły się różne osoby”.

Znów winny Tusk?

– Wszyscy byliśmy pod wielkim wrażeniem tej katastrofy ekologicznej, która nastąpiła, niezależnie od tego, co przyniosły ustalenia. Ta wielka presja i te wymysły rodem z głowy pana Donalda Tuska – to wszystko tworzyło atmosferę, która skłaniała do szybkich decyzji – podkreślił.

Minister sprawiedliwości stwierdził, że “chłodna ocena tej sprawy wymaga rzetelnej i uczciwej oceny działań i zaangażowania bądź zaniechania każdego z urzędników”.

– Jeżeli jest tak, jak mówi wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba, że w tej sprawie jedynym organem, który podejmował działania był Główny Inspektor Ochrony Środowiska – a jest tutaj główną ofiarą, w sensie politycznym, tej sytuacji – to myślę, że ta sprawa wymaga dalszego ciągu, żeby wobec tych, którzy rzeczywiście zaniechali swoje obowiązki, konsekwencje zostały wyciągnięte – mówił Ziobro.

Wyciągnięcie konsekwencji wobec organów

Wyjaśnił, że upływ czasu pozwala na “uczciwą i merytoryczną” ocenę przebiegu zdarzeń, a także na wyciągnięcie konsekwencji wobec organów, które nie wywiązały się ze swoich obowiązków.

Zdaniem Ziobry “reakcja pewnych organów na poziomie wojewódzkim powinna być szybsza”.

– Jeśli patrzymy na kalendarium, które przedstawił minister Ozdoba, to Główny Inspektor Środowiska dowiedział się o tych zdarzeniach nie od organów administracji wojewódzkich, które na miejscu mają możliwości zbadać ten problem, tylko dowiedział się o tym z mediów. I natychmiast kiedy się dowiedział podjął działania – zaznaczył Ziobro.

– Aspekty właściwej lub niewłaściwej reakcji organów państwa na to zjawisko będą przedmiotem i odrębnym wątkiem postępowania karnego prowadzonego przez prokuraturę. Będziemy oceniać, również od strony prawno-karnej, a być może też i od strony sygnalizowania nieprawidłowości wyniku śledztwa, jakie zostanie przeprowadzone, braku właściwej reakcji organów państwa – dodał.

Wątek będzie dogłębnie analizowany

Ziobro zastrzegł, że jako prokurator generalny nie chce przesądzać wyniku tej sprawy.

– Mogę tylko powiedzieć, że ten wątek będzie dogłębnie analizowany, czyli będzie analizowane i porównywane zachowanie określonych urzędników, przedstawicieli organów państwa, zobowiązaniami prawnymi, jakie na nich ciążyły i ewentualnie reakcjami na zalecenia i wskazania, które były do nich kierowane – stwierdził.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

DSK BIOODPADY 2024 [AD1d ODPADY] 16.01-27.02.24

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024