Reklama

AD1A FAMAK [29.05-30.06.24]

Raport: Recykling aluminium – w kierunku zamknięcia obiegu

Raport: Recykling aluminium – w kierunku zamknięcia obiegu
dom
25.05.2022, o godz. 10:18
czas czytania: około 2 minut
0

Fundacja RECAL opublikowała szeroki raport poświęcony obecnej sytuacji w gospodarce odpadami aluminiowymi. Publikacja „Recykling aluminium – w kierunku zamknięcia obiegu” to rezultat kilkunastu miesięcy obserwacji i analiz wszystkich ogniw długiego łańcucha podmiotów zaangażowanych w zbierania aluminium: od gmin, przez firmy odbierające odpady, punkty skupu, sektor usług, po instalacje komunalne.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Jak piszą autorzy publikacji „Recykling aluminium – w kierunku zamknięcia obiegu”, powodem jej powstania była potrzeba rzetelnego opisania stanu gospodarki odpadami opakowań z aluminium, którymi od ponad 25 lat zajmuje się Fundacja RECAL. “Gospodarki odpadami, którą obecnie cechuje brak spójnych danych, nieprecyzyjnych szacunków i wykluczających się informacji – to rzeczywistość, z którą mierzy się wielu uczestników tego rynku w Polsce” – piszą autorzy.

Fakty, diagnozy, ustalenia i liczby

Sytuacja ta, zdaniem twórców raportu, dotyka praktycznie całą branżę, która często musi podejmować strategiczne decyzje przy braku spójnych wytycznych i w nieustannie zmieniającym się otoczeniu prawnym.

– Z dumą prezentujemy niniejsze opracowanie – pełne faktów i rzetelnych, dokładnie zweryfikowanych diagnoz, ustaleń i liczb. To najbardziej kompleksowe, a jednocześnie przejrzyste i przystępne kompendium wiedzy o recyklingu aluminium – mówi Jacek Wodzisławski, prezes Fundacji RECAL.

– Jak sama nazwa wskazuje, podajemy w nim najlepsze znane nam rozwiązania, by zbliżyć się do „zamknięcia obiegu”, czyli sytuacji, w której każda tona wprowadzonego na rynek aluminium będzie zbierana i przetwarzana w nowy produkt. Od początku przyświecało nam, by nie skupiać się jedynie na najpopularniejszym opakowaniu zawierającym aluminium, czyli puszce napojowej, tylko wnikliwie prześledzić los wszystkich innych opakowań, w których ten cenny metal występuje. Dzięki temu wiemy już gdzie, jak i dlaczego tracimy go tak dużo. I wiemy też, co zrobić, by ten stan rzeczy przerwać – dodaje J. Wodzisławski.

Zdiagnozowanie luk, barier i trudności

Autorzy raportu w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy prześledzili wszystkie ogniwa długiego łańcucha podmiotów zaangażowanych w zbierania aluminium: od gmin, przez firmy odbierające odpady, punkty skupu, sektor usług, po instalacje komunalne.

Pozwoliło to zdiagnozować wszystkie luki, bariery i trudności, a mowa tu zarówno o kwestiach systemowych, wynikających z niewystarczającego wyposażenia sortowni i słabej jakości selektywnej zbiórki, jak i bardziej prozaicznych „niedociągnięciach”, takich jak nieprecyzyjne informacje dotyczące segregacji odpadów, których udzielają mieszkańcom samorządy.

W rezultacie opracowanie przysłużyć się ma nie tylko środowisku, ale również mieszkańcom i biznesowi. Publikacja w wersji elektronicznej jest do bezpośredniego pobrania TUTAJ.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024