Ponad 17 tys. sadzonek rozdanych zostanie w ramach akcji „Sadzonki za surowce wtórne” podczas VI Krakowskiego Festiwalu Recyklingu, który rozpocznie się 13 czerwca.

W towarzyszących imprezie zawodach balonowych „Niebo Otwartej Europy” udział weźmie 30 ekip baloniarskich z Polski, Wielkiej Brytanii, Czech, Ukrainy i Niemiec.

– Recykling wymaga promocji. Obecnie około 10% odpadów udaje się przetworzyć w procesie recyklingu. Wyniki są coraz lepsze, ale pracy nadal dużo. Do 2010 roku, zgodnie z wymogami Unii Europejskiej, musimy osiągnąć poziom 35% odzysku surowców – mówi wiceprezydent Krakowa Wiesław Starowicz.

Zbiórka surowców wtórnych jest stałym elementem imprezy. W ciągu dotychczasowych pięciu edycji Festiwalu zebrano: 113,7 Mg makulatury, 52,93 Mg szkła, 2,84 Mg puszek aluminiowych, 5,99 Mg butelek PET, 4,4 Mg zużytych baterii.

W tym roku Festiwal Recyklingu połączony został z Piknikiem Balonowym „Niebo Otwartej Europy”, a jeden z „latających” balonów będzie balonem recyklingowym.

Imprezy na Błoniach rozpoczną się w piątek (13 czerwca) o godz. 10.00. Wieczorem, o godz. 21.30 odbędzie się gala balonowa połączona z pokazem laserów. W sobotę (14 czerwca) i niedzielę (15 czerwca) dalsze gry, zabawy i konkursy rozpoczną się również o 10.00.

Zbiórka surowców trwać będzie w piątek, sobotę i niedzielę w godzinach 11.00 – 16.00 (lub do wyczerpania zapasów sadzonek i upominków). Wystarczy przynieść: 30 opakowań szklanych, 30 puszek aluminiowych lub 30 kg makulatury, aby otrzymać sadzonkę drzewa, krzewu lub kwiatka balkonowego. Natomiast za 40 butelek PET lub 50 zużytych baterii przewidziano specjalny upominek.

Tymczasem inauguracja imprezy balonowej odbędzie się już 12 czerwca (czwartek) na Rynku Głównym o godz. 21.30. pierwsze starty balonów do konkurencji rozpoczną się zaś w piątek (13 czerwca) o godz. 7.00 rano. Do niedzieli (15 czerwca) balony wznosić się będą w powietrze – o ile pogoda pozwoli – dwa razy dziennie.

źródło: krakow.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj