Prace budowlane i rozbiórkowe prowadzone na terenie Unii Europejskiej każdego roku generują około 750 milionów ton odpadów. Stanowi to aż 30% odpadów dla wszystkich odpadów krajów Wspólnoty. Należy dodać, że przemysł budowlany generuje aż 11% światowej emisji dwutlenku węgla. W obliczu wyzwań związanych z koniecznością ochrony klimatu recykling materiałów budowlanych jest dobrym rozwiązaniem, mającym na względzie ekologię i ekonomię. 

Budownictwo to jedna z gałęzi gospodarki kraju, o której nie można powiedzieć, że jej działalność jest okresowa. Zwiększająca się liczba ludzi na świecie wymusza na budownictwie realizację coraz liczniejszych inwestycji, nawet w obliczu rosnących cen materiałów. Z drugiej strony konieczność ograniczania emisji dwutlenku węgla do atmosfery powoduje, że ten sektor mierzyć się będzie z koniecznością korzystania z technologii nowych generacji, mających na celu zaspokojenie potrzeb rynku. Dotyczy to inwestycji zarówno kubaturowych, jak i liniowych. 

Coraz więcej odpadów

W panujących realiach pomocne staje się korzystanie z materiałów budowlanych poddanych recyklingowi. Szacuje się, że przy pełnym wykorzystaniu znanych metod i technik tego procesu aż 90% odpadów powstających przy rozbiórkach i wznoszeniu nowych in...