Recykling wody – UE daje wolną rękę

Recykling wody – UE daje wolną rękę
mat
28.06.2019, o godz. 14:41
czas czytania: około 2 minut
0

Instytucje UE pracują nad rozporządzeniem dotyczącym odzysku wody ze ścieków dla celów rolniczych. Rada UE 26 czerwca uzgodniła swoje stanowisko w tej sprawie, w którym daje państwom członkowskim możliwość podjęcia decyzji dotyczących nawadniania upraw oczyszczonym ściekiem.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Zapewnienie wystarczającej ilości wody do nawadniania pól, w szczególności podczas fal upałów i poważnych susz, może pomóc w zapobieganiu osłabiania upraw. Rozporządzenie zakładające powtórne wykorzystanie oczyszczonych ścieków wpisuje się w gospodarkę o obiegu zamkniętym. Nowe zasady pomogą Europie dostosować się do konsekwencji zmian klimatycznych.

Rada pozostawia wybór

W swoim stanowisku Rada daje państwom członkowskim elastyczność w podejmowaniu decyzji, czy chciałyby wykorzystywać ścieki oczyszczone do nawadniania, biorąc pod uwagę fakt, że warunki geograficzne i klimatyczne znacznie się różnią w poszczególnych państwach członkowskich.

– Projekt regulacji zawiera wymogi dotyczące jakości odzyskiwanej wody i jej monitorowania w celu zapewnienia ochrony zdrowia ludzi i zwierząt oraz środowiska. Zawarto w niej klauzulę zobowiązującą Komisję do oceny potrzeby dokonania przeglądu minimalnych wymogów dotyczących odzyskiwanej jakości wody, w oparciu o wyniki oceny wdrożenia tego rozporządzenia lub w przypadkach, gdy wymaga tego nowa wiedza techniczna i naukowa – wyjaśnia Klara Ramm, ekspert IGWP i organizacji EurEau.

Woda z odzysku może pomóc polskim rolnikom

Dobre przykłady

W Polsce oczyszczone ścieki są obecnie wykorzystywane ponownie np. w stawach rybnych, jako woda basenowa w jednym z hoteli w Karpaczu, do upraw wierzby energetycznej oraz w przemyśle np. do chłodzenia urządzeń w katowickiej elektrociepłowni.

Kilka państw członkowskich ma długie i udane doświadczenie w ponownym wykorzystywaniu wody do różnych celów, w tym do nawadniania w rolnictwie. Są to oczywiście w większości państwa Południowe np. Włochy, Cypr, Hiszpania i Belgia. Taki sposób nawadniania upraw jest stosowany powszechnie także w Izraelu, Kalifornii, Australii i Singapurze.

Wtórne wykorzystanie jest lepsze dla środowiska niż alternatywne metody zaopatrzenia w wodę, takie jak ujęcia wód podziemnych, czerpanie z rzek lub odsalanie. Warto jednak zaznaczyć, że już teraz niektóre państwa sprzeciwiają się rozporządzeniu ze względów bezpieczeństwa.

Projekt regulacji można znaleźć tutaj.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024