Dziś w Warszawie rozpoczyna się trzecia edycja Ogólnopolskiej Konferencji „Recykling sprzętu elektrycznego i elektronicznego”. Tematyka spotkania dotyczy praktyki pierwszych lat systemu zbiórki i recyklingu ZSEE w Polsce oraz perspektyw na przyszłość.

Obowiązująca ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (ZSEE) z 2005 roku implementuje do polskiego prawa przepisy dyrektywy unijnej. Ustawa ta nieustająco wzbudza wiele wątpliwości oraz pytań. Czas zatem na wnioski, podsumowania i komentarze dotyczące pierwszych lat funkcjonowania.

Podczas pierwszej sesji konferencji przedstawiona zostanie ocena realizacji ustawy z punktu widzenia Ministerstwa Środowiska oraz Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, jako podmiotów odpowiedzialnych za realizację ustawy a także komentarz do najważniejszych zapisów prawnych dotyczących ZSEE. W drugiej sesji swoje doświadczenia zaprezentują podmioty wypełniające postanowienia ustawy: wprowadzający, organizacje odzysku, zbierający oraz przetwarzający. W sesji trzeciej znajdą się odniesienia się do praktycznych zagadnień związanych z wdrażaniem systemu segregacji ZSEE. Ostatnia część konferencji  ma być miejscem dyskusji o tym, co trzeba zmienić, aby system był skuteczny, przejrzysty a przede wszystkim efektywny finansowo.

Pojawiające się opinie, wątpliwości oraz wnioski dotyczące oceny pierwszych lat funkcjonowania systemu zostaną spisane i przekazane przedstawicielom Ministerstwa Środowiska do ewentualnej weryfikacji podczas prac nad nowelizacją ustawy o ZSEE.

Organizatorem konferencji jest firma Abrys z Poznania. Serwis www.komunalny.pl jest jednym z patronów medialnych spotkania.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj