Już 5 października w Kielcach rusza kolejna akcja edukacyjna skierowana do młodzieży szkolnej, tym razem zorganizowana przez Polski System Recyklingu Organizacja Odzysku SA (PSR) i współfinansowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Partnerem akcji jest kielecka spółka Veolia Usługi dla Środowiska SA. Akcja potrwa od 5 do 16 października. W tym czasie dzieci i młodzież z 10 kieleckich szkół będą się uczyć o zaletach segregowania odpadów i odzysku opakowań. Oprócz konkursu na  selektywną zbiórkę odpadów, kampania pod hasłem "… z natury segreguję!" to także lekcje ekologiczne, konkursy dla najmłodszych uczestników i ich rodziców. Akcję zwieńczy wielki finał w formie festynu – dla młodych ekologów przygotowano przedstawienia, animacje i gry. 

VUdŚ jako partner akcji dostarcza do placówek oświatowych po trzy pojemniki na każdy rodzaj odpadów, czyli szkło, papier i tworzywa sztuczne a także odbiera pełne kontenery. Poza tym pracownicy Veolii są odpowiedzialni za przeprowadzenie szkoleń dla dzieci i nauczycieli-koordynatorów akcji w poszczególnych placówkach. – Chciałbym aby takie akcje trwały przez cały rok. Bo jeśli w tym wieku nie nauczymy dzieci, że trzeba dbać o środowisko, to wychowamy ludzi obojętnych na losy Ziemi – mówi Piotr Duda, kierownik ds. surowców wtórnych w kieleckiej spółce VUdŚ.

Wszystkie zebrane podczas akcji odpady trafią do sortowni – makulatura posegregowana na poszczególne gatunki trafi do papierni, a szkło i opakowania plastikowe również do specjalistycznych firm recyklingowych. Z plastikowych odpadów robiony jest granulat, który ponownie zamienia się w nowe plastikowe wyroby. Po zakończeniu kampanii wszystkie odpady zostaną zważone, a dla każdej ze szkół przyznane punkty.


UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj