1 / 6

Ekologiczną choinkę, która 5 grudnia stanie w centrum Gdańska, w całości wykonano z odzyskanych tworzyw sztucznych. Główna konstrukcja w kształcie stożka została obklejona płatkami PET, które powstają podczas przetwarzania plastikowych butelek. Do stworzenia instalacji użyto łącznie 70 kg tego surowca.

Sześciometrową konstrukcję będzie można oglądać w Centrum Hewelianum (usytuowane w sercu Gdańska centrum nauki) od soboty 5 grudnia do 6 stycznia 2016 r.

– Ekochoinka ma cieszyć, wprowadzać mieszkańców Gdańska w świąteczny nastrój i przypominać jak ważne jest rozsądne gospodarowanie odpadami oraz ich segregacja. Ta nietypowa iluminacja to przykład pokazujący jak wiele różnych rzeczy może powstać, dzięki ponownemu wykorzystaniu surowców – mówi Cyprian Maciejewski, rzecznik prasowy Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku.

Płatki PET zazwyczaj są wykorzystywane w przemyśle, m.in. do produkcji włókien syntetycznych, z których następnie powstaną poduszki, ubrania z polaru, ławki, tapicerowane meble czy formy do nowych butelek.

Dodatkowo w terminach 5-6 grudnia oraz 12-13 grudnia br. odbędą się EkoMikołajki organizowane przez Centrum Hewelianum i Zakład Utylizacyjny w Gdańsku. W sobotę i niedzielę w godzinach 10-16 najmłodsi wezmą udział w warsztatach, podczas których będą tworzyć recyklingowe ozdoby świąteczne. Z płatków PET, plastikowych form czy butelek powstaną m.in. błyszczące, wielobarwne miniaturki ekochoinki, bombki i świąteczne stroiki.

W Centrum Hewelianum pojawi się również rafa koralowa wykonana w całości z plastikowych butelek przez uczniów gdańskich szkół podstawowych. Podczas EkoMikołajek będzie można zobaczyć też podwodne królestwo z roślinami, kolorowymi rybami i zrobioną z odzyskanych surowców łodzią podwodną.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

1 Komentarz

Skomentuj