15 niekonwencjonalnych ławeczek z surowców wtórnych pojawi się wkrótce w Szczecinie – pod koniec czerwca staną w miejskich parkach i na skwerach.

Spółka Remondis Szczecin, która zajmuje się oczyszczaniem miasta, we współpracy ze szczecińską rzeźbiarką Moniką Szpener przygotowuje akcję „15 ławeczek na 15-lecie firmy”. Do wykonania ławek użyte będą m.in. tektura, butelki szklane i plastikowe, zużyty sprzęt komputerowy oraz metal.

– Ławki dzięki odpowiedniemu połączeniu materiałów będą trwałe i estetyczne, a przede wszystkim funkcjonalne, będzie można na nich siedzieć – zapowiada rzeźbiarka Monika Szpener. – Trzy pierwsze ławki są już gotowe. Dwie z nich wykonane są z klawiatur komputerowych, jedna z łańcuchów od sztaplarki, jest też podświetlana ławeczka z butelek PET – dodaje autorka.

Ideą projektu jest nadanie odpadom wtórnym nowej formy, zmiana ich symboliki i  postrzegania. Kolorowe śmieci i otaczające nas reklamy to symbol konsumpcjonizmu naszych czasów. Zbiórka surowców wtórnych jest jedynym z pozytywnych aspektów tego procesu. Akcja artystyczna jaką jest wykonanie ławeczek z odpadów ma zmienić funkcję użytego materiału i prezentować całość w zupełnie innym kontekście i otoczeniu. – Wykonane ławeczki będą niepowtarzalne i niestandardowe – podkreśla Monika Szpener.

– Chcemy promować proekologiczne postawy. Ławeczki są doskonałą zachętą do świadomej zbiórki odpadów a jednocześni pokazują, że Szczecin jest miastem otwartym, pełnym niekonwencjonalnych wydarzeń artystycznych – mówi zastępca prezydenta Szczecina Benjamin Chochulski.

Remondis Szczecin w ciągu 15-tu lat swojej działalności na rynku Pomorza Zachodniego był inicjatorem wielu inwestycji oraz akcji artystycznych i ekologicznych. Głównym celem podejmowanych działań jest edukacja społeczeństwa.

Monika Szpener jest absolwentką kierunku Rzeźba Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dyplom w 2003 roku, w pracowni prof. Józefa Szczypki. W 2005 rozpoczęła studia doktoranckie z zakresu sztuk plastycznych. Obecnie mieszka w Szczecinie. Zajmuje się szeroko rozumianą rzeźbą – od portretu i aktu poprzez instalacje i kompozycje rzeźbiarskie do akcji artystycznych. Głównym tematem prac artystki jest człowiek oraz przestrzeń przez niego kreowana w kontekście rosnącej konsumpcji. W swoich pracach wykorzystuje powszechne, codzienne materiały budując z nich przestrzenie charakteryzujące się silnymi odwołaniami do zachowań lub symboliki konkretnego czasu i miejsca, tworząc tym samym swoiste pomniki zastanej rzeczywistości.  Projekty są przeważnie pracami interdyscyplinarnymi, łącząc w sobie nie tylko różnorakie techniki artystyczne, ale przede wszystkim aktywizującymi odbiorcę. Autorka wielu wystaw indywidualnych w kraju oraz uczestniczka wystaw zbiorowych i międzynarodowych projektów, m. in. Festiwal Transmediale ’08, Berlin; P Performace Intermedia Festival, Szczecin/Berlin.

źródło: szczecin.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj