Powstający podczas procesu fermentacji mezofilowej biogaz magazynowany jest w zbiorniku gazu. Oczyszczalnia posiada agregat prądotwórczy wykorzystujący biogaz do wytwarzania energii elektrycznej zasilającej część urządzeń oczyszczalni. Dodatkowym efektem pracy agregatu prądotwórczego jest ciepło powstałe z chłodzenia silnika, które zużywane jest do ogrzewania komór fermentacyjnych oraz części pomieszczeń oczyszczalni.
Biogaz może być również spalany w kotle gazowym, a uzyskane w ten sposób ciepło wykorzystywane jest do ogrzewania komór fermentacyjnych oraz technologicznych obiektów oczyszczalni. W przypadkach awaryjnych biogaz może być spalany na pochodni.
Dodatkową ilość ciepła potrzebną do ogrzania obiektów socjalnych uzyskuje się ze ścieków poprzez pompy ciepła zainstalowane w pompowni ścieków. Latem pompy ciepła wykorzystuje się do chłodzenia agregatu prądotwórczego przez oddawanie nadmiaru ciepła do dopływających ścieków. Projekt zdobył nagrodę w konkursie "Gmina chroni klimat” Warszawskiego Instytutu na rzecz Ekorozwoju.
Źródło: www.mpwik-zywiec.pl
Komentarze (0)