Reklama

AD1A KUBOTA [02.09-30.09.24]

Redukcja emisji w Polsce

Redukcja emisji w Polsce
12.12.2009, o godz. 16:20
czas czytania: około 2 minut
0

W Ministerstwie Gospodarki zaprezentowano wyniki badania „Ocena potencjału redukcji emisji gazów cieplarnianych dla Polski do roku 2030”.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B KUBOTA [02.09-30.09.24]

– Polska na przestrzeni ostatniego dwudziestolecia odnotowała wzrost gospodarczy o 50 proc. przy jednoczesnej redukcji emisji gazów cieplarnianych o 30 proc. Jesteśmy dobrym przykładem dla innych, powinniśmy jednak podejmować kolejne wyzwania w tym kierunku – powiedział wicepremier minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas prezentacji, która odbyła się 11 grudnia.

Wicepremier podkreślił, że ponad 90 proc. energii elektrycznej w Polsce wytwarzane jest w oparciu o węgiel. – To powoduje, że nasza gospodarka jest bardzo wrażliwa na wszelkie regulacje związane z ograniczeniem emisji CO2. Dlatego powinniśmy podejmować rozważne działania innowacyjne w tym kierunku – powiedział. W jego opinii poprawa efektywności energetycznej i wdrożenie nowych technologii, m.in. CCS, to najważniejsze zadania przy tworzeniu modelu gospodarki niskoemisyjnej.

Dyrektor zarządzający McKinsey&Company Jacek Poświata podkreślił, że przeprowadzone badanie pozwoliło oszacować m.in. poziom redukcji gazów cieplarnianych w naszym kraju oraz określić koszty z tym związane. – Naszym założeniem było przede wszystkim przedstawienie obiektywnych danych liczbowych, unikając oceny podstaw naukowych zjawiska zmian klimatu – dodał Poświata.

Z kolei przedstawiciel Europejskiej Fundacji Klimatu Tomasz Terlecki przypomniał, że w Brukseli prowadzone są badania analityczne nad przebudową europejskiego systemu energetycznego. – Raport zaprezentowany przez firmę McKinsey wpisuje się w te działania i pokazuje, że Polskę stać na wprowadzenie zmian, które pomogą zredukować emisję gazów do atmosfery – powiedział Terlecki.

Badanie „Ocena potencjału redukcji emisji gazów cieplarnianych dla Polski” zostało przygotowane przez McKinsey&Company. Prace nad dokumentem trwały 5 miesięcy. W tym czasie odbyło się ok. 80 spotkan, w których uczestniczyło blisko 150 ekspertów branżowych z ponad 30 instytucji zajmujących się szeroko pojętą ochrona klimatu i 11 firm z głównych sektorów gospodarki (energetyka, paliwa, chemia, hutnictwo, cementownie).

Podsumowanie badania to dokument, który jest streszczeniem najważniejszych wniosków z przeprowadzonych analiz. Pełen raport zostanie opublikowany w styczniu 2010 roku.

źródło: mg.gov.pl

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad3b zm MSO [12.08-16.10.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024