Reklama

AD1A FAMAK [29.05-30.06.24]

Referendum w sprawie odwołania władz Murowanej Gośliny jest nieważne

Referendum w sprawie odwołania władz Murowanej Gośliny jest nieważne
PAP
30.08.2021, o godz. 8:20
czas czytania: około 2 minut
0

Niedzielne referendum w sprawie odwołania przed upływem kadencji burmistrza i rady miejskiej Murowanej Gośliny (woj. wielkopolskie) jest nieważne z powodu zbyt małej frekwencji – poinformowała w poniedziałek miejska komisja ds. referendum.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Jak wynika z protokołu, w niedzielnym głosowaniu wzięło udział 3650 osób, frekwencja wyniosła 27,86 proc. Aby referendum było ważne, do urn musiałoby pójść niespełna 4,9 tys. osób.

Organizatorzy referendum przekonywali, że Murowana Goślina pod rządami obecnych władz nie rozwija się i jest nieumiejętnie kierowana. Wśród zarzutów kierowanych wobec burmistrza były również zarzuty o charakterze obyczajowym.

„Zniesmaczenie, zdenerwowanie, irytacja i po prostu wstyd. To jedne z tych emocji, które kierowały grupą inicjatorów, która stała się przedstawicielem prawie 2 tys. mieszkańców, którzy stwierdzili że mają dość afer, kompromitacji i arogancji burmistrza” – informowali inicjatorzy referendum.

Burmistrz Dariusz Urbański w ostatnich tygodniach przekonywał, że organizacja referendum to stracone pieniądze, zaś w przypadku odwołania burmistrza gminą będzie zarządzał komisarz nominowany przez PiS.

„Akcja referendum jest polityczną próbą obalenia legalnie wybranych radnych oraz burmistrza. Niech idą tylko ci, którzy te referendum wywołali” – mówił wzywając mieszkańców do pozostania w niedzielę w domach.

Zgodnie z przepisami, referendum w sprawie odwołania organu jednostki samorządu terytorialnego pochodzącego z wyborów bezpośrednich jest ważne w przypadku, gdy udział w nim wzięło nie mniej niż 3/5 liczby biorących udział w wyborze odwoływanego organu.

Liczba kart ważnych oddanych w 2018 r. w wyborach burmistrza oraz rady miejskiej przekroczyła 8,1 tys.

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Gospodarka i samorząd
css.php
Copyright © 2024