1 / 3

30 jachtów i 150 zawodników zmierzyło się 5 i 6 września na zbiorniku Pogorii w Dąbrowie Górniczej w ramach jubileuszowego X Finału Pucharu Śląska klasy Omega. Organizatorami zawodów były Dąbrowskie Wodociągi i Klub Sportów Wodnych Fregata.

Najlepszymi żeglarzami województwa śląskiego w klasie Omega Standard okazali się sternik Piotr Sikorski oraz Beniamin Piksa i Tomasz Pierzchała z AWF Katowice. – W każdych regatach i wyścigach pojawiała się bardzo silna konkurencja. Do ostatnich biegów, właśnie tutaj na Pogorii musieliśmy walczyć o puchar. To ogromny pozytyw, że coraz więcej załóg „dopycha” się do ścisłej czołówki. – mówił po zawodach P. Sikorski.

Zawody w Dąbrowie Górniczej są wyjątkowe. Wysoka frekwencja łodzi klasy Omega Standard w regatach porównywalna jest tylko z regatami rangi Mistrzostw Polski. W tym roku podczas finałowych regat wystartowało 16 załóg. – Zawodnicy to ścisła czołówka, na czele ze zdobywcami Pucharu Polski i medalistami Mistrzostw Polski – mówi Radosław Stachurski, sternik „Wodnej Pasji”, a na co dzień pracownik Dąbrowskich Wodociągów i komandor Klubu Sportów Wodnych „Fregata”. To właśnie na „Wodnej Pasji” zdobył wiele tytułów, w tym tytuł Mistrza Polski.

W tym roku Puchar Śląska obchodzi swój jubileusz – to już jego dziesiąta edycja. W tym czasie zawody rozegrano w 14 miejscowościach, a załogi pochodziły z niemal każdej gminy w województwie i nie tylko.

Tegoroczny cykl regat składał się z ośmiu edycji rozgrywanych na akwenach w: Boguchwałowicach, Chełmie Śląskim,  Dąbrowie Górniczej, Wiśle Wielkiej,  Goczałkowicach, Rybniku, Turawie i Zarzeczu. Głównym organizatorem zawodów są Dąbrowskie Wodociągi.

Pod hasłem „Łączy nas woda” Dąbrowskie Wodociągi angażują się również w akcje społeczne, m.in. w lipcu zorganizowały dla grupy polonijnej młodzieży z Ukrainy imprezę żeglarską ze wstępnym szkoleniem żeglarskim na zbiorniku Pogoria 1.

Czytaj więcej

Skomentuj