Reklama

AD1A STIHL [01.05-24.05.2024]

Rekonstrukcja rządu. Nominacja dla czterech nowych ministrów

Rekonstrukcja rządu. Nominacja dla czterech nowych ministrów
Bartłomiej Leśniewski
10.05.2024, o godz. 11:55
czas czytania: około 6 minut
0

Tomasz Siemoniak, Hanna Wróblewska, Jakub Jaworowski i Krzysztof Paszyk – to nowi ministrowie w rządzie – ogłosił premier Donald Tusk. Zastąpią tych, którzy startują w wyborach do Europarlamentu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Tomasz Siemoniak pokieruje ministerstwem spraw wewnętrznych i administracji, pozostanie także koordynatorem ds. służb specjalnych. Szefową Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zostanie Hanna Wróblewska, a szefem Ministerstwa Aktywów Państwowych – Jakub Jaworowski. Tekę ministra rozwoju i technologii obejmie Krzysztof Paszyk – poinformował w piątek premier Donald Tusk.

Nikt nie jest “wieczny”

– Nikt – włącznie ze mną – nie powinien się przywiązywać za bardzo do myśli, że jest wieczny – mówił w piątek Tusk. Zapewnił że w rekonstrukcji rządu chodzi o to, by maksymalnie wykorzystać możliwości dla interesu państwowego. – Liczy się wyłącznie interes publiczny, interes państwowy – dodał. Premier podziękował za dotychczasową pracę czterem szefom resortów. – Ministrowie, którzy dzisiaj żegnają się z państwem w roli ministrów wykonali swoje zadanie, jakie sobie postawiliśmy – podkreślił.

– Oczekiwałem od nich działania efektywnego, czasami twardego. Te pierwsze miesiące – i chyba mnie dobrze zrozumiecie, kiedy użyję tej metafory – ale to były miesiące rozbijania muru. Dzisiaj nadchodzi czas porządkowania i to jest jeden z powodów, dla których, nie dotyczy to każdego przypadku, ale dla których zdecydowaliśmy się wspólnie na te zmiany –dodał premier.

Tusk podziękował odchodzącemu ministrowi rozwoju i technologii Krzysztofowi Hetmanowi “za kawał dobrej roboty” oraz ministrowi aktywów państwowych Borysowi Budce “za trudną i niewdzięczną misję w pierwszych miesiącach porządkowania i przebudowy spółek Skarbu Państwa”.

Zwracając się do Sienkiewicza podkreślił: “Panie ministrze, drogi Bartku, my umówiliśmy się na szczególnie trudne zadanie”. – Chciałem bardzo podziękować w imieniu wszystkich, przede wszystkim w imieniu widzów i w imieniu całej opinii publicznej, dla której uzdrowienie sytuacji w mediach publicznych zarówno pod względem politycznym, organizacyjnym było jednym z zasadniczych zadań, które nałożono na koalicję 15 października – mówił Tusk.

Zauważył że dotychczasowy szef MSWiA Marcin Kierwiński zaczął swoje urzędowanie “bardzo spektakularnie”. – Chyba ku satysfakcji wszystkich, którzy wierzyli w to – a w to w Polsce nie jest tak łatwo uwierzyć – że idzie się po władzę po to, żeby egzekwować prawo, a nie po to, żeby szukać własnych interesów, albo szukać wygodnego sposobu sprawowania władzy – powiedział premier.

Dodał że Kierwiński podejmował się “decyzji najtrudniejszych”, które niektórym wydawały nawet “karkołomne”. Jak wskazał, przetrwał on ataki tych, “którzy myśleli, że bezkarność będzie na stałe wpisana w rzeczywistość Rzeczypospolitej”. – Bardzo dziękuję, Marcinie drogi, przyjacielu, za to że Polacy dzięki tobie odzyskali wiarę w to, że polityk nie będzie bezkarny tylko dlatego, że jest politykiem – mówił Tusk.

Tomasz Siemoniak

Podkreślił że nowego szefa MSWiA Tomasza Siemoniaka, nie musi szerzej przedstawiać. Przypomniał że był on wicepremierem w jego rządzie i rządzie premier Ewy Kopacz. Był wiceministrem spraw wewnętrznych i administracji. – Był ministrem obrony narodowej i w tej roli pełnił funkcję wicepremiera w poprzednich dwóch rządach PO – zaznaczył szef rządu.

Jak dodał, współpracuje z Siemoniakiem od lat. – Ty byłeś bardzo młodym człowiekiem, a ja w średnim wieku, kiedy rozpoczęliśmy współpracę – mówił. – Mam bezgraniczne zaufanie do pana ministra Siemoniaka i dlatego nie waham się powierzyć mu obu funkcji – będzie pełnił rolę ministra spraw wewnętrznych i administracji i równocześnie koordynatora ds. służb specjalnych – poinformował Tusk.

Zauważył że obecna sytuacja w Polsce i na naszych granicach “każe wzmocnić rząd i służby i jeszcze lepiej koordynować działania wszystkich służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo kraju”. – Tutaj doświadczenie wyniesione z kierowaniem MON także się przyda, liczę na bardzo dobrą współpracę premiera Siemoniaka z (wice)premierem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem – dodał.

Hanna Wróblewska

Premier poinformował w piątek, że nowym ministrem kultury i dziedzictwa narodowego zostanie Hanna Wróblewska, która na tym stanowisku zastąpi Bartłomieja Sienkiewicza. – Ci wszyscy, którzy są zainteresowani polską kulturą, wiedzą i rozumieją bardzo dobrze moje motywacje – zaznaczył. Jak dodał, kiedy zaproponował Wróblewskiej to stanowisko, “nie wahała się ani chwili, chociaż jest osobą znaną ze skromności”. – Wzięła na siebie odpowiedzialność w resorcie trudnym, wymagającym – dodał premier.

– Na szczęście, jeśli chodzi o środowiska polskiej kultury, sztuki, muzealnictwa, nikogo nie będę musiał do nowej pani minister przekonywać. Całe jej życie i dorobek to najlepsze argumenty na rzecz tej nominacji – podkreślił Tusk.

Jak dodał, jest “absolutnie przekonany, że nowa pani minister będzie nie tylko kontynuowała te trudne dzieła, jakie zaczął i doprowadził do finału minister Bartłomiej Sienkiewicz”. – Galeria, muzea, sale koncertowe, teatry to żywioł nowej pani minister. Dlatego jestem przekonany, że będzie świetnie współpracować ze wszystkimi środowiskami, które tworzą polską kulturę i sztukę – powiedział szef rządu.

Krzysztof Paszyk

Premier Tusk zwrócił też uwagę, że nowy szef MRiT Krzysztof Paszyk jest obecnie szefem klubu parlamentarnego PSL. – Prawnik, samorządowiec. To jest ten taki wzorcowy – z mojego punktu widzenia – model politycznej drogi – stwierdził premier. – Parlamentarzysta z dużym stażem, człowiek spokojny, wszyscy go bardzo cenią. Ci, którzy go znają (…) wiedzą, że to jest człowiek skała, znaczy można na nim polegać – dodał. Tusk wyraził nadzieję, że pracę jaką rozpoczął Krzysztof Hetman w resorcie rozwoju i technologii “będzie świetnie kontynuował także Krzysztof Paszyk”.

– Będziemy też razem pilnowali tej synergii pomiędzy partiami koalicyjnymi. Przy jego doświadczeniu politycznym, to będzie także bezcenny wkład w pracę rządu. Rządy koalicyjne mają to do siebie, że często więcej czasu poświęcają na jakieś utarczki, niż na pracę. Krzysztof Paszyk jest jedną z tych osób, która gwarantuje, że będziemy dalej pracowali raczej właśnie w sposób jednolity i taki synergetyczny – ocenił Tusk. – Dziękuję bardzo za wzięcie na siebie odpowiedzialności, to jest też trudna misja, ale wiem że będę mógł na tobie polegać – dodał premier, zwracając się do Paszyka.

Jakub Jaworowski

Premier przedstawiając Jakuba Jaworowskiego, jako nowego szefa MAP, przypomniał że był on sekretarzem stanu w rządzie premier Ewy Kopacz. – Ekonomista, finansista, historyk, więc mimo młodego wieku człowiek renesansu, będzie odpowiadał za aktywa państwowe – powiedział.

Tusk zwrócił uwagę, że nominacje w resortach kultury i aktywów państwowych “pokazują coś, co będzie tendencją – bo przecież nie są to ani pierwsze, ani ostatnie zmiany”. – Tzn. w rządzie powinno pracować możliwie dużo ludzi, którzy nie są dedykowani wyłącznie polityce, ale których dorobek, także aspiracje, wykształcenie, dotychczasowa aktywność będzie sprzyjała bez wątpienia merytoryczności decyzji, które będą zapadały – stwierdził.

Premier dodał że w spółkach Skarbu Państwa – mimo wysiłków Borysa Budki – ciągle “jest sporo do wyczyszczenia”. – Symbolem całego tego bałaganu stał się (były prezes Orlenu) pan Obajtek i sytuacja w Orlenie. Tam już proces czyszczenia trwa, ale na pewno jeszcze bardzo dużo zadań w tej przestrzeni czeka nowego ministra. Nam też bardzo zależy, żeby spółki Skarbu Państwa, szczególnie te o strategicznym znaczeniu, prowadziły wspólnie z rządem przemyślaną strategię na rzecz polskiej gospodarki, bezpieczeństwa energetycznego – powiedział premier.

Donald Tusk poinformował, że uroczyste powołanie nowych ministrów odbędzie się w poniedziałek godz. 10.30 w Pałacu Prezydenckim. – Dostałem informację od pana prezydenta, że jest gotowy dokonać tej formalnej nominacji w poniedziałek – mówił szef rządu. Zapowiedział że weźmie udział w uroczystości.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024