Licząca nieco ponad 19 tys. mieszkańców gmina Stare Babice musiałaby za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych zapłacić ponad 11 mln zł rocznie. Oznacza to, że mieszkańcy musieliby płacić o kilkanaście złotych więcej niż maksymalna stawka przewidziana przepisami ustawy.

W przetargu na odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych z terenu gminy Stare Babice (woj. mazowieckie) wpłynęła jedna oferta.

Złożyło ją konsorcjum: Byś Wojciech Byśkiniewicz (lider) oraz spółka Eko-Byś. Szacowany koszt zagospodarowania odpadów w roku 2020 będzie wynosił dokładnie 7 082 078,40 zł, a ich odbiór i transport – 4 345 848 zł. W przeliczeniu na 19 100 zadeklarowanych mieszkańców oznacza to koszt około 49,86 zł na osobę.

Jak podkreśla gmina, nie oznacza to jednak, że będzie to stawka obowiązująca mieszkańców.

Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządków w gminach maksymalna stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla mieszkańca nie może być wyższa niż 33,86 zł za osobę na miesiąc.

– W związku z powyższym takie rozstrzygnięcie przetargu i monopol cenowy oznacza na ten moment wyższe koszty dopłat dla urzędu gminy – komentuje urząd gminy w Starych Babicach.

Gmina zamierza więc dopłacać do systemu. Już niedługi radni mają poznać szczegółowe propozycje wysokości tych dopłat.

Otwarcie ofert na odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów komunalnychSzanowni Państwo,informujemy, że w dniu 4…

Gepostet von Urząd Gminy Stare Babice am Montag, 9. Dezember 2019

Czytaj więcej

Skomentuj