W południowej Szwecji odnotowano w środę rekordowe ceny prądu. W tej części kraju uruchomiono rezerwową elektrownię na olej opałowy, która jest włączana okresowo jedynie w sezonie zimowym.

Według giełdy Nord Pool, w godzinach szczytu, gdy jest duże zapotrzebowanie na energię elektryczną, mieszkającym w Skanii Szwedom przyjdzie zapłacić ponad 7,68 korony (ok. 0,73 euro) za kilowatogodzinę, bez podatków i opłat przesyłowych.

Uzależnienie od warunków pogodowych

– Rekordowe ceny energii spowodowane są sytuacją w Europie oraz spadkiem produkcji energii wiatrowej. W Skandynawii energetyka jest bardzo uzależniona od warunków pogodowych, a południe Szwecji jest ściśle powiązane z rynkiem energii na kontynencie, na który mają wpływ wysokie ceny gazu – podkreślił w rozmowie z telewizją SVT analityk rynku energetycznego Johan Sigvardsson.

– Jeśli w Europie zimą nastanie kryzys energetyczny, dotknięta nim zostanie również Szwecja. Sytuacja może się zmieniać z dnia na dzień. Podczas bezwietrznych i mroźnych tygodni, cena za kilowatogodzinę może osiągnąć nawet 11-12 koron – zauważył ekspert.

Uruchomiono elektrownię na olej opałowy

W związku z trudną sytuacją na rynku energii w Karlshamn uruchomiono elektrownię na olej opałowy. Powstały w latach 60. XX wieku zakład był do tej pory włączany rezerwowo wyłącznie zimą, gdy rosło zapotrzebowanie na prąd, aby nie dopuścić do blackoutu.

Według zarządzającego obiektem koncernu Uniper, elektrownia w ciągu godziny spala 70 tys. litrów paliwa.

To jest szaleństwo

“To jest szaleństwo, że Szwecja musi spalać ropę w środku lata. W dużej mierze wynika to z faktu, że Szwecja i inne kraje w Europie wyłączyły dobrze funkcjonującą energetykę jądrową” – wskazała na Twitterze opozycyjna liberalno-konserwatywna Umiarkowana Partia Koalicyjna.

W południowej Szwecji sytuację pogorszyło przedwczesne zamknięcie w latach 2019-2020 dwóch bloków w elektrowni jądrowej Ringhals pod Goeteborgiem pod naciskiem współrządzącej wówczas z socjaldemokratami Partii Ochrony Środowiska – Zieloni.

W kampanii przed zaplanowanymi na 11 września wyborami parlamentarnymi socjaldemokraci nie wykluczają ponownej inwestycji w energetykę jądrową. W Szwecji około 30 proc. zapotrzebowania na prąd zapewnia atom.

Na północy kraju tani prąd zapewniają elektrownie wodne, jednak z racji braku wystarczających połączeń, energia ta nie dociera na południe Szwecji.

Czytaj więcej

Skomentuj