Przedstawiciele niemal 800 firm z ponad 30 krajów zebrali się na terenie Targów Kielce, aby na 14 tys. m kw. zaprezentować swoją ofertę, wymienić doświadczeniami i po prostu porozmawiać. Wszystko to w ramach XIX Międzynarodowych Targów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL.

Dzisiaj przypada ostatni dzień trwających od wtorku XIX Międzynarodowych Targów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL. Odbywające się na terenie Targów Kielce wydarzenie jak co roku jest miejscem wielu spotkań poruszających tematy dla branży najważniejsze. W programie tegorocznego imprezy znalazły się m.in. spotkanie „Przemysł Tworzyw Sztucznych 2015” oraz seminarium techniczne PLASTECH–INFO 2015 „Tworzywa Sztuczne – Materiały i Projektowanie w XXI wieku”. Tegoroczna edycja targów jest rekordowa – wystawcy po raz pierwszy zajęli bowiem powierzchnię ponad 14 tys. m2.

Na tle rynku europejskiego polskie firmy z branży przetwórstwa tworzyw sztucznych prezentują się wyjątkowo dobrze. Według danych Fundacji PlasticsEurope, zapotrzebowanie na tworzywa w 2014 r. wzrosło w porównaniu z rokiem poprzednim o ponad 3% i przekroczyło 2,9 mln ton. Ta wielkość stanowi ok. 6,3% zużycia tworzyw w Europie i stawia Polskę na szóstym miejscu po Niemczech, Włoszech, Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.

Spotkaniom targowym, tak jak co roku, towarzyszy także bogaty program konferencji i seminariów kierowany do szerokiego grona specjalistów i branżystów, którzy pojawią się w Kielcach.

Podczas czterech dni Targów zaprezentowano maszyny i urządzenia do przetwórstwa tworzyw, formy i narzędzia wykorzystywane w branży, tworzywa sztuczne, komponenty, technologie recyklingu oraz zastosowania systemów informatycznych w przetwórstwie tworzyw, rozwiązania technologiczne oraz gotowe produkty. Podczas targów można obejrzeć również całe linie technologiczne i procesy przetwórcze wyrobów z tworzyw sztucznych.

Medale, wyróżnienia

Podczas czwartkowej gali rozstrzygnięto konkurs z wiedzy o przetwórstwie tworzyw sztucznych OMNIPLAST. Pierwsze dwa etapy konkursu odbyły się drogą elektroniczną. Zdobywcą tytułu Omniplast 2015 został Marcin Lewandowski z firmy Wadim Plast. Na podium stanęli jeszcze Wacław Kocemba  z Oerlikon (II miejsce) i Michał Łukawski z Telko Poland (III miejsce).

Spośród kilkudziesięciu zgłoszonych do konkursu Platinum Plast produktów komisja konkursowa wybrała te, które wyróżniły się zastosowaniem najnowszych technologii, ekonomią i ekologią. Nagrody otrzymali m.in.: Wittman Battenfeld, Zakład Budowy Maszyn i Systemów Sterowania mgr inż. Mariusz Kuczmierczyk, Plastigo, Fado z Bydgoszczy, TMA Automation, Arcapol, Mold-Masters Europa, Transcorn, Grupa Azoty Zakłady Azotowe oraz EEC Egyptian European Company.

Pełną listę nagród i zwycięzców można znaleźć tutaj.

Czytaj więcej

Skomentuj