Renowacje i zeroemisyjność budynków
Konieczność podnoszenia efektywności energetycznej sprawia, że Unia Europejska dąży do wdrożenia innowacyjnych rozwiązań, które prowadzą do transformacji gospodarki, w tym szczególnie sektora energetycznego i budowlanego. Bardzo dobrym przykładem jest przyjęcie przez Parlament Europejski aktualizacji dyrektywy EPBD (ang. Energy Performance of Buildings Directive), w której zaostrzono wymagania budowlane pod względem energetycznym.
Wprowadzona nowelizacja dyrektywy oznacza wielkie zmiany na polskim rynku budowlanym zarówno dla inwestorów, jak i dla budowlańców. Oznacza ona budowę nowych budynków w standardzie zeroemisyjnym oraz dostosowanie tych już istniejących do poziomu zeroemisyjnego, co wydaje się ogromnym wyzwaniem w polskich realiach.
Rewolucja na rynku budowlanym
Budownictwo wywiera ogromny wpływ na środowisko naturalne, stąd też coraz większe zainteresowanie trendem zeroenergetycznym i zeroemisyjnym, obserwowanym w ostatnich latach. Budownictwo w Unii Europejskiej zużywa aż 40% energii, ponadto budynki odpowiadają za 36% emisji gazów cieplarnianych. Mimo tych danych nadal 75% budynków jest nieefektywnych energetycznie i potrzebne są radykalne działania pozwalające na uzyskanie standardu zeroemisyjnego, stąd też zaostrzone zmiany wprowadzone w dyrektywie EPBD. Od teraz no...