Reklama

AD1A ENVICON 2024 [25.11-10.12.24]

Rewolucja w ogrzewaniu?

Rewolucja w ogrzewaniu?
ms
03.02.2015, o godz. 8:59
czas czytania: około 2 minut
0

Innowacyjną technologię ogrzewania budynków opracował dr hab. inż. Marek Krzaczek z Politechniki Gdańskiej. Wynalazek o nazwie Ścienna Bariera Termiczna pozwala zmagazynować pod gruntem ciepło pochodzące z promieni słonecznych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Zgromadzone w ten sposób ciepło można w miarę potrzeby wykorzystać do ogrzania lub chłodzenia domu.

Ścienna Bariera Termiczna to system rurek polipropylenowych umieszczonych wewnątrz ściany zewnętrznej budynku, który tworzy przestrzeń o stałej, regulowanej temperaturze 19 -20° C przez cały rok. Przez rurki przepływa płyn, który transportuje energię z tzw. Gruntowego Magazynu Energii, zasilanego przez dachowe kolektory słoneczne. Wszystkie elementy systemu są dostępne na rynku, a technologia opracowana przez naukowca – system sterowania SVC Controller, może być uruchomiony na zwykłym komputerze lub działać w elektronicznym systemie sterowania. System można wykorzystać zarówno w nowych budynkach jak i istniejących, także zabytkowych.

Według założeń nowe rozwiązanie pozwala kilkunastokrotnie obniżyć zapotrzebowanie na energię grzewczą i może być rewolucją na rynku. Do tej pory uważano, że ze względu na panujący w Polsce klimat nie możliwe jest zgromadzenie w gruncie tak dużych zapasów energii słonecznej. – Celem projektu jest skuteczne dostarczenie zgromadzonej energii i jej konwersja na użyteczne ciepło a wzrost kosztów inwestycji przy zastosowaniu Ściennej Bariery Termicznej nie przekroczyłby 4-5% – twierdzi twórca systemu, dr hab. inż. Marek Krzaczek z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej.

Prace nad systemem trwają od 2009 r. Wsparcie finansowe na badanie pochodzi m.in. z projektu Inkubator Innowacyjności, prowadzonego przez Centrum Transferu Wiedzy i Technologii Politechniki Gdańskiej. W miejscowości Wrzano (woj. pomorskie) specjalnie na do tych celów powstał dom testowy o powierzchni 300 m kw., w którym potwierdzane są założenia projektowe w środowisku naturalnym. Wyniki testów mają być znane wiosną tego roku. Technologia przeznaczona jest zarówno dla firm budowlano-deweloperskich oraz dla klientów indywidualnych.

W 2011 roku projekt zdobył już II nagrodę w międzynarodowym konkursie „Lafarge Invention Awards, w 2013 r. twórca wspólnie z firmą Sewaco uzyskał grant z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Projekt został także wyróżniony przez europejskie konsorcjum KIC InnoEnergy w ramach inicjatywy Call for Proposals 2014.

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD1A ENVICON 2024 [25.11-10.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ZM WEBINAR6 Fundacja Sendzimira [25.11-18.12.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024