Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Rolnicy apelują o większe dofinansowanie usuwania odpadów agro - plastiku

Rolnicy apelują o większe dofinansowanie usuwania odpadów agro - plastiku
14.03.2023, o godz. 8:26
czas czytania: około 2 minut
0

Krajowa Rada Izb Rolniczych (KRIR) zaapelowała o podwyższenie o 60 proc. kwot dofinansowania do usuwania folii rolniczych. Chce także, by do grona odpadów kwalifikowanych do programu dopłat dołączyć używane w rolnictwie opony.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Pismo z prośbą o rządowe dotacje zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zaadresował do Anny Moskwy, minister klimatu i środowiska.

Zwiększenie dofinansowania

Obecnie dofinansowaniem w kwocie 500 zł/t objęte są siatki i sznurki do owijania balotów oraz opakowania po nawozach i typu Big Bag. KRIR zawnioskował o podwyżkę kwoty dofinansowania do 800 zł/t odpadów z folii

– Program dofinansowania usuwania folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej to inicjatywa, która stanowi ważny krok w kierunku ochrony środowiska. Jednakże obecne dofinansowanie wynoszące 500 zł/t nie pokrywa kosztów związanych z usuwaniem odpadów w sposób ekologiczny i bezpieczny dla środowiska, dlatego wiele gmin nie decyduje się na przystąpienie do programu – uzasadnia KRIR.

Opony

Ponadto, KRIR wnosi o rozszerzenie programu dofinansowania na opony rolnicze. Opony stanowią znaczący problem dla środowiska, ponieważ ich nieprawidłowe usuwanie skutkuje zanieczyszczeniem gleby i wody. – Dlatego uważamy, że rozszerzenie programu dofinansowania na opony rolnicze będzie kolejnym ważnym krokiem w kierunku ochrony środowiska – pisze KRIR.

Krajowa Rada Izb Rolniczych jest najwyższym organem samorządu rolniczego w Polsce. Członkami tego samorządu z mocy prawa są osoby fizyczne i prawne będące podatnikami podatku rolnego, podatku dochodowego od osób fizycznych i od osób prawnych z działów specjalnych produkcji rolnej oraz członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych posiadający wkłady gruntowe w tych spółdzielniach.

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024